Adil Öksüz'ün kuzenine 9 yıl 9 ay hapis

FETÖ'nün sözde "Hava Kuvvetleri İmamı" Adil Öksüz'ün kuzeni Zübeyir Öksüz'e, hakkında "silahlı terör örgütü üyesi" olmak suçundan açılan davada 9 yıl 9 ay hapis cezası verildi.

Adil Öksüz'ün kuzenine 9 yıl 9 ay hapis

İzmir 15. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmaya Öksüz'ün de  aralarında bulunduğu 3 tutuklu sanık ile tutuksuz sanık Fatih E. ve taraf  avukatları katıldı.

Mahkeme Başkanı, İzmir Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğünden  Öksüz'ün telefonu ve tabletinde yapılan incelemeye ilişkin rapor geldiğini, iki cihazda da ekran kilidi olması nedeniyle adli kopyasının alınamadığını belirtti.

Başkanın Öksüz'e "Cihazların şifresini biliyor musun?" diye sorması  üzerine Öksüz, "Kullandığım telefonun markasını bile hatırlamıyorum. Tablet ve  cep telefonunun şifrelerini hatırlamıyorum. Kendim bilerek oluşturduğum şifreler  değil. Hiçbirini hatırlamıyorum." yanıtını verdi.

Tutuklu sanık Öksüz, örgütün kurumlarında 15 yıl çalıştığını  kendisinin söylediğini ileri sürerek, şunları kaydetti:

"Dernek kurma yasal faaliyetti. Yasal yapılardı. Örgüt amacıyla  hareket etme yok. Kanunlar çerçevesinde bu dernekler faaliyetlerini yürütürler.  Ben örgüte eleman kazandırmadım. Bu yapıya eleman sağladığım iddiaları soyut  iddialardır. Örgüte destek amaçlı bankaya para yatırmadım. Bu kadar yıl  çalıştıktan sonra hesabımda 20 bin lira olması normaldir. ByLock kullanmadım. 18  aydır tutukluyum. 2. üniversitem var. Hukuk fakültesinden kaydım silinmek üzere.  15 yıllık öğretmenim. 18 aydır tutukluyum. Beraatimi talep ediyorum."

Tutuklu sanık Haşim Akdağ telefonunda "Kakao Talk" tespit edilmesine  ilişkin, "Ablam yurt dışında. Kendisiyle internet üzerinden konuşmak için  indirmiş olabilirim." dedi.

Akdağ, esnaf olduğunu belirterek, "Ekmek ticareti nedeniyle bir  şekilde bu işe bulaştım. Dernek üyesi olduğum için pişmanım. Onlara ekmek  verdiğim için de pişmanım." ifadelerini kullandı.

Tutuklu sanık Nadir Gökkaya, bilerek ve isteyerek örgüte yardımcı  olmadığını öne sürerek, sosyal medyada yaptığı bir paylaşım yüzünden  yargılandığını, sonucunun bu şekilde olacağını bilmesi halinde paylaşımı  yapmayacağını iddia etti.

Tutuksuz sanık Fatih E. ise beraatini ve yurtdışı çıkış yasağının  kaldırılmasını talep etti.

Mahkeme heyeti, verdiği aranın ardından Zübeyir Öksüz'ün iyi hal ve  pişmanlık indirimi uygulanmadan 9 yıl 9 ay hapis cezası ile cezalandırılmasına ve  tutukluluk halinin devamına karar verdi.

Heyet, tutuklu sanık Haşim Akdağ'a 6 yıl 10 ay 15 gün hapis cezası  verilmesini ve tahliye talebinin reddin, Nadir Gökkaya'ya 6 yıl 3 ay hapis cezası  verilmesini ve tahliyesini, tutuksuz sanık Fatih E'ye de 1 yıl 13 ay hapis cezası  verilmesini kararlaştırdı.

Olay 

FETÖ/PD'ye yönelik 15 Temmuz darbe girişimi sonrası başlatılan  soruşturmalarda, hakkında gözaltı kararı verilen örgütün sözde "Hava Kuvvetleri  İmamı" Adil Öksüz'ün kuzeni Zübeyir Öksüz 1 Aralık 2016'da yurt dışına firar  etmek isterken Adnan Menderes Havalimanı'nda yakalanmıştı. 

Öksüz'ün "kurucu üye", diğer sanıklardan Nadir Gökkaya'nın "sayman",  Haşim Akdağ'ın "başkan", Fatih E'nin de "kurucu üye" olarak görevlendirildiği  belirlenen FETÖ ile iltisaklı Helezon Gençlik ve Spor Derneği kapatılmış,  sanıklar hakkında "silahlı terör örgütü üyeliği"nden dava açılmıştı.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!