Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

ADIGE HÜKÜMETİYLE İŞ BİRLİĞİ BAŞLIYOR

Bursa Çerkez Kültür Derneği tarafından düzenlenen Güney Marmara Çerkez Sivil Toplum Kuruluşları toplantısına Adıgey Cumhuriyeti Kültür Bakanı Çemışö Gazi ve Ekonomi ve Kalkınma Bakanı Tlıhase Mahmud Katıldılar.

ADIGE HÜKÜMETİYLE İŞ BİRLİĞİ BAŞLIYOR

Bursa Almira otelde düzenlenen toplantılarda Adige Cumhuriyeti Bakanları Güney Marmara bölgesindeki Çerkez sivil toplum kuruluşları yöneticileri ile bir araya gelerek Rusya Federasyonu'nun yürürlüğe koyduğu "Yurttaşlar Yasası" kapsamında Adigey Cumhuriyeti'nin açıkladığı programa ilişkin ekonomik ve kültürel alanlarda gerçekleştirilecek projeler ile ilgili olarak görüşmelerde bulundu.

Adige Cumhuriyeti Kültür Bakanı Çemışö Gazi yaptığı açıklamasında Rusya Federasyonun yeni yürürlüğe koyduğu söz konusu yasa, Rusya da yaşayan halkların diasporaları ile kültürel ve ekonomik işbirliklerine yasal ve finansal destekler içermektedir. Bu projeler ile yaklaşık 150 sene binlerce yıldır önce yaşadıkları topraklardan kopmak zorunda kalan Çerkez ulusunun asimilasyonu ve kültürel kayıpların önüne geçilmesi amaçlanmaktadır. Bu bağlamda Türkiye'deki Çerkez diasporasının en yoğun yaşadığı bölgelerden olan Güney Marmara'daki Çerkez sivil toplum kuruluşları ile Adigey Cumhuriyetinin yakın işbirliği olacaktır. Aynı ailenin evladı olup ayrı ülkelerde yaşamak zorunda kalan Çerkez ulusunun kültürel zenginliklerinin, ulus kimliğinin korunması ve bu ayrılık halinin son bulması için gerek Türkiye Cumhuriyeti gerekse Rusya Federasyonu hükümetlerinin atmış olduğu adımlar olumludur dedi.


Adige Hükümeti Kültür Bakını Gazi Diasporayla çalışmalarımızın geçmişi 30 yıla dayanıyor fakat daha aktif ve yoğun çalışmalarımız birkaç yıldır devem ediyor. Diaspora'da yaşayan hemşerilerimizle kültürlerini yaşatmak üzere çalışmalar planlıyoruz dedi.

Ekonomik ve Kalkınma Bakanı Tlıhase Mahmud ise Türkiye'ye geliş nedenimiz ekonomik anlamda ilişkiler kurmaktı İnegöl'den bize bir grup iş adamı ziyaret etmişti onların davetlisi olarak geldik onlar bizlere geldiğinde ne tür yatırımlar yapılabilir araştırmalarında bulunmuşlardı bizde bunları daha geniş kapsamlı konuşmak ve açıklayıcı görüşmeler yapmak için geldik bazı antlaşmalar imzaladık dedi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!