Adana polisinden PKK'ya büyük darbe

Adana Valiliğine bombalı araçla düzenlenen terör saldırısıyla ilgili soruşturma kapsamında 13 Şubat'ta tutuklanan "Halo Dayı" kod adlı Eyüp Ç'nin de aralarında bulunduğu terör örgütünün 81 kişilik Akdeniz yapılanması çökertildi.

Adana polisinden PKK'ya büyük darbe

Valilik otoparkında iki  sivilin hayatını kaybettiği, 33 kişinin yaralandığı 24 Kasım 2016'daki terör  saldırısında kullanılan aracın motor şasi numarasından yapılan sorgulamada bu  aracı satın alan kişinin ikinci bir araç daha satın aldığı belirlendi.

Valilik patlamasının yaşandığı gün plakası tespit edilen ve sürücüsü  vurularak etkisiz hale getirilen diğer bombalı araçtaki patlayıcılardan elde  edilen parmak izlerinden, daha önce terör suçundan cezaevine girip salıverilen  Eyüp Ç'nin kimliğine ulaşıldı.

Örgüte 1995'te katılan ve 1996'da yakalanarak 9 yıl cezaevinde kalan  "Halo Dayı" kod adlı Eyüp Ç'nin, 2005'te PKK'nın Mardin'den Antalya'ya kadar olan  bölgede örgütün sözde Akdeniz metropol sorumlusu olarak Adana'ya gönderdiğini  tespit eden emniyet güçleri, teröristin Gülbahçesi Mahallesi'nde evli bir kadın  arkadaşının evinde kaldığını belirledi.

Örgütün sözde sorumlusu, terör ve özel harekat ekiplerinin katılımıyla  düzenlenen operasyonda yakalandı.

PKK'nın Mardin'den Antalya'ya kadar olan bölgede sözde Akdeniz  metropol sorumlusu olduğu belirlenen ve 13 Şubat'ta tutuklanan teröristin  itirafları doğrultusunda Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT), Adana Cumhuriyet  Başsavcılığı ile İl Emniyet Müdürlüğünün gizli yürüttüğü soruşturma sonucu söz  konusu terör yapılanması ortaya çıkarıldı.

Teröristin itirafları doğrultusunda terör örgütü PKK'nın Akdeniz  yapılanmasında yer aldığı iddia edilen ve aralarında bir muhtarın da bulunduğu 80  kişi yakalandı.

Saldırıların talimatı Akdeniz yapılanmasından

Örgütün sözde Akdeniz yapılanmasının Adana'daki patlamayı planlandığı,  Kayseri'de 17 Aralık 2016'da çarşı iznine çıkan askerlere yönelik terör  saldırısında da patlayıcıları temin ettiği ortaya çıkarıldı.

Eyüp Ç'nin Adana'da 31 Temmuz 2015'de Pozantı Emniyet Müdürlüğüne  yönelik saldırıda 2 polisin, 28 Eylül 2015'te Akkapı Mahallesi'nde özel bir  hastane önünde bekleyen iki polisin, 20 Mayıs 2016'da motosikletle evrak dağıtan  polisin ve 7 Kasım 2016'da 19 Mayıs Mahallesi'ndeki yasa dışı gösteride bir  polisin şehit edilmesiyle ilgili eylemlerin talimatını verdiği iddia edildi.

Sözde PKK sorumlusunun,  Adana'daki bombalı saldırıyı gerçekleştiren  ve Suriye'ye kaçtığı tahmin edilen "Dilber" kod adlı örgüt üyesi kadın ile aracı  satın alan, valilik çevresinde keşif yapan, örgüt üyesine öncülük eden ve olayla  ilgisi bulunan 6 teröristi ise Gülbahçesi Mahallesi'nde buluşarak Mardin'e  götürdüğü tespiti yapıldı.

Saldırı hazırlıkları önlendi

Operasyonlar kapsamında, Mersin'in Çamlıyayla bölgesinde dağlık alanda  ve Adana merkezde toprağa gömülü 10 kilogram C4 patlayıcı, biksi makineli tüfek,  4 kalaşnikof tüfek, makineli tabanca ve bunlara ait bin 760 mermi, 33 el bombası,  12 ateşleme fünyesi ele geçirildi.

Teröristlerin silah ve patlayıcıları saldırılarda kullanmayı  planladığı tespit edildi.

Valilik otoparkındaki patlamada kullanılan otomobil ile bu olaydan  sonra Sarıhamzalı Mahallesi'nde sürücüsü vurularak etkisiz hale getirilen  patlayıcı yüklü aracın Merkez Seyhan ilçesi Gülbahçesi Mahallesi'ndeki bir  çiftlik evinde hazırlandığı anlaşıldı.

Terör saldırısı

Adana'da valilik otoparkında 24 Kasım 2016'da bombalı araçla  düzenlenen saldırıda iki kişi yaşamını yitirmiş, 33 kişi yaralanmıştı. Saldırıyı  terör örgütü PKK'nın yan kolu TAK üstlenmişti.

Terör saldırısının ardından polis ekipleri bomba yüklü başka bir aracı  ise Sarıhamzalı Mahallesi'nde takibe almıştı.

"Dur" ihtarına uymayan terörist, polis ekiplerinin ateş açması sonucu  etkisiz hale getirilmiş, araçta yapılan incelemede bulunan bombalar ekiplerce  imha edilmişti.

Olayla ilgili soruşturma kapsamında, bombalı araç saldırısını organize  ettiği iddiasıyla gözaltına alınıp tutuklanan oto tamircisi 30 yaşındaki M.E.V,  terör saldırısı ile ilgili polise ve savcılığa itiraflarda bulunmuştu.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!