Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Adalet Bakanlığı'nın nafaka önerisine Bursa'dan yorum geldi (ÖZEL HABER)

Boşanma sonrası kadınların ve çocukların mağdur edilmemesi için verilen nafaka konusunda yeniden düzenleme yapılması için geçtiğimiz günlerde, Cumhurbaşkanlığı ve parti grubunda toplantılar yapıldı. Adalet Bakanlığı nafaka süresini 6 yılla kısıtlayan bir öneri getirdi. Bakanlığın önerisinde, alt sınır da 2 yıl olarak öngörüldü. Bursa Barosu'ndan Avukat Nazlı Ceren Şendoğan konuyla ilgili değerlendirmeleri Bursada Bugün'le paylaştı ve nafaka konusunda doğru bilinen yanlışların altını çizerek doğrularını anlattı.

Adalet Bakanlığı'nın nafaka önerisine Bursa'dan yorum geldi (ÖZEL HABER)

EZGİ KAYI / BURSADA BUGÜN

AK Parti, iki yıldır üzerinde çalıştığı nafaka konusunu yeniden ele aldı. Cumhurbaşkanlığı ve parti grubunda toplantılar yapıldı. Adalet Bakanlığı, nafaka süresini 6 yılla kısıtlayan bir öneri getirdi. Alt sınır da 2 yıl olarak öngörüldü. Bursa Barosu'ndan Avukat Nazlı Ceren Şendoğan, nafaka konusunda toplumda doğru bilinen yanlışları, Adalet Bakanlığı'nın önerisiyle nelerin değişebileceğini anlattı. Şendoğan, nafaka konusunda çok fazla yanlış bilginin vatandaşlara empoze edildiğini vurgularken, "Sosyal medyadan ve yürütülen karalama kampanyalarından çok fazla etkilenildiğini düşünüyorum. Nafaka kazanılmış bir haktır. Her iki tarafta söz konusu düzenlemeyle kazanılmış haklarını kaybetmiş olur" dedi.

Avukat Nazlı Ceren Şendoğan , "Nafaka konusu uzun zamandır tartışılan, çok fazla yanlış bilginin topluma kasten empoze edilmeye çalışıldığı bir konu. Nafaka düzenlemeleri Medeni Kanun'da yer almakta. Yanlış bilinen şeyler bizi şu an bu duruma getirdi" dedi ve doğru bilinen yanlışları açıkladı.

"NAFAKA SADECE KADINLARA VERİLMEZ"

"Nafaka konusu uzun zamandır tartışılan, çok fazla yanlış bilginin topluma kasten empoze edilmeye çalışıldığı bir konu. Nafaka düzenlemeleri Medeni Kanun'da yer almakta. Yanlış bilinen şeyler bizi şu an bu duruma getirdi" dedi ve doğru bilinen yanlışları açıkladı. Toplumda nafaka yalnızca kadınlara veriliyormuş gibi bir algı olduğunu söyleyen Şendoğan, "Öncelikle toplumda nafaka konusunda en yaygın yanlış bilinen şey nafakanın sadece kadınlar tarafından talep edilen bir hak olduğu. Nafaka kadına da erkeğe de verilebilir, kadınların sıklıkla nafaka ihtiyacının doğması tamamen toplumsal cinsiyet eşitsizliğinden kaynaklanmakta. Kadınlar daha az çalışabildikleri için, maddi imkanları daha kısıtlı olduğu için nafaka gibi ufacık bir maddi desteğe bile ihtiyaç duyabiliyorlar. Ama eğer evlilik birliğinde ağır kusurlu olan taraf kadınsa, ihtiyaç sahibi olan taraf erkekse erkek de nafaka talep edip alabilir" dedi.

ÜLKEMİZDE VERİLEN ORTALAMA NAFAKA 300 LİRA

"Yanlış bilinen şeylerden biri de nafakanın miktarı" diyen avukat, "Sanki herkes on binlerce liralık, karşı tarafın gelirinin çok üzerinde nafaka alıyormuş gibi bir algı var. Böyle bir şey söz konusu değil. Nafakanın miktarı hakim tarafından yapılan incelemesi sonrasında belirlenir. Bunun bir standardı yoktur, hiçbir tarafı mağdur edecek şekilde verilmez, tarafların durumu tespit edilerek karar verilir. Bu miktar ülkemizde ortalama 300 lira ve bu miktarın birinin maddi olanaklarını sarsacağını söylemek ya da nafaka alan tarafı zenginleştireceğini söylemek abesle iştigal olur" şeklinde konuştu.

"NAFAKA SÜRESİZ DEĞİLDİR"

Nafakanın süresiz olduğunu dair çok büyük bir yanlış bilgi olduğunun altını çizen Şendoğan, konu hakkında hukuki işleyişin nasıl olduğunu şöyle anlattı: "Nafaka süresiz değildir. Nafakalar, alan taraf evlenirse ya da maddi durumunda değişiklik olursa ortadan kalkabilir. Nafaka ödeyen taraf karşı tarafla ilgili olarak her zaman dava açma hakkına sahiptir. Nafakanın azaltılması için de kaldırılması için de dava açılabilir. Bunların hepsi doğru bilinen yanlışlar ancak bu yanlış algılar bizi bugün nafakaların kısıtlanması önerilerinin sunulmasına getirdi. Bu çok yanlış. Zaten yapılan incelemeler sonucunda hakim tarafından belirlenen miktarı herhangi bir şekilde kısıtlamak hayatın olağan akışına uygun olmaz. Her olay kendi içerisinde özeldir, ayrıdır buna göre belirlenir."

"SOSYAL MEDYA ÜZERİNDEN YAPILAN KARALAMA KAMPANYALARINDAN ÇOK FAZLA ETKİLENİLİYOR"

Adalet Bakanlığı tarafından sunulan nafaka önerisi hakkında; "Bu tür düzenlemeleri yapmadan önce gerçekleri çok iyi araştırmamız lazım ki Adalet Bakanlığı'nın gerçeklerden uzak olduğunu düşünmek doğru olmaz. En doğru istatistikler onların elinde tüm davaların nafaka miktarlarını da en kolay Adalet Bakanlığı tespit edebilir. Bu tür bir süre kısıtlamasının kesinlikle mantıklı ve gerekli olmadığını düşünüyorum çünkü zaten bu sınırsız değil, nafaka ödeyen taraf istediği zaman bununla ilgili bir yasal süreç başlatabilir. Sosyal medya üzerinden yapılan karalama kampanyalarından çok fazla etkileniliyor ama unutmamak gerekir ki bu kazanılmış bir haktır. Evlilik birliliğinin taraflarına verilmiştir. Söz konusu düzenlemeyle taraflar bu hakkını kaybetmiş oluyor. İlerleyeceğimiz yerde geri adım atmış oluyoruz. İnsanların içinde bulunduğu şartları, istihdamı geliştirmek yerine nafaka gibi haklara müdahale edilmesi yanlış.  Kadına şiddet, kadın cinayetleri, hak ihlalleri, mevcut İstanbul Sözleşmesi'nin uygulanmaması, 6284 sayılı kanunun her gün zarar görmesi gibi birçok sorunumuz varken tüm bu sorunları görmezden gelmek ve sorun ödenen 300 liralık nafaka hakkında düzenlemelere vakit harcamak çok talihsiz. Kesinlikle böyle bir düzenlemenin olmaması gerektiğini düşünüyorum" ifadelerini kullandı.

Kaynak: BURSADA BUGÜN

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!