Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Adadan tarih fışkırdı

Muğla'nın Bodrum İlçesi'nde, tavşanların yaşadığı, maki bitki örtüsüyle kaplı Tavşan Adası'nda son dört yılda yapılan kazı ve kurtarma çalışmalarında tarih fışkırdı.

Adadan tarih fışkırdı

 

Kral yolundan yürüyerek geçilen adada yapılan kazılarda bölgedeki Hıristiyanlık dönemine ait ilk din önderlerinin mezarları, kilise ve kiliseye giden yol, buraya ait depo ve sarnıçlar gün ışığına çıkarıldı. Son olarak Myndos Kenti'nin adının yazıldığı bilgi tableti mermer parça ve Roma İmparatoru Marcus Ulpius Nerva Traianus'un 2 bin yıllık tapınak kalıntıları bulundu.

ESERLER KORUMAYA ALINDI

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Gümüşlük Belediyesi ve Uludağ Üniversitesi Fen ve Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü tarafından sahilden 300 metre uzaklıktaki Tavşan Adası'nda 2009 yılında Prof. Dr. Mustafa Şahin başkanlığında yürütülen kazı ve kurtarma çalışmalarından tarih fışkırdı. Turistlerin 50- 70 santimetre derinlikteki denizden yürüyerek geçebildiği adada Hıristiyanlık dönemine ait ilk din önderlerinin mezarları, kilise ve kiliseye giden yol, kiliseye ait depo ve sarnıçlarla, çivi çakılmış kafatasları, seramik parçaları bulundu. M.S. 53-117 yılları arasında yaşayan Roma İmparatoru Traianus'a ait tapınak kalıntıları, tapınakta bulunan Antik Myndos Kenti adının üzerinde yazılı bulunduğu taş tabletler gün ışığına çıkarıldı. Bulunan eserler Myndos Kenti Kazı Evi'nde korumaya alındı.

Prof. Dr. Mustafa Şahin, adadaki çalışmalar iki yıl içinde tamamlanacağını, yapılacak dev arkeoparkla kültür turizmine kazandırılacağını söyledi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!