Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Abur cubur reklamlarına önlem

RTÜK Başkanı Dursun, "Televizyonlarda sağlıksız gıda reklamları önlenerek çocuklar için koruma kalkanı oluşturulacak" dedi.

Abur cubur reklamlarına önlem

Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Davut Dursun, çocukların sağlıklı büyümesi ve obezitenin önlenmesi amacıyla,  aşırı tüketimi önerilmeyen yiyecek ve içeceklerin reklamlarının daha etkili denetlenebilmesi için, Sağlık Bakanlığı nezdinde girişimde bulunduklarını belirterek, önümüzdeki günlerde çocuk programlarında bu tür yiyecek ve içeceklerin reklamlarının yapılmasının önleneceğini söyledi.

Dursun, bir süredir Avrupa ülkelerinde de sağlığı olumsuz etkileyen yiyecek ve içeceklerin radyo ve televizyonlarda reklamlarının yapılmasının yasaklandığına dikkati çekerek, "Televizyonlarda sağlıksız gıda reklamları önlenerek, çocuklar için koruma kalkanı oluşturulacak" diye konuştu.

Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Başkan Yardımcısı Bekir Keskinkılıç da Bundan sonra çocuklara başta televizyon olmak üzere medya kanalları aracılığıyla, onların sağlığı için uygun olmayan ürünlerin reklamını daha etkin bir şekilde engelleyeceğiz" dedi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!