ABD'yi tehdit eden İran'dan Avrupa'ya şok sözler

İran lideri Ayetullah Ali Hamaney, ABD'nin yaptırımlarına karşı İran'la ticareti sürdürmek için Avrupa tarafından kurulan özel ticari mekanizmayı "acı bir şaka" olarak niteleyerek, Avrupalıların, nükleer anlaşmadan fiilen ayrıldığını söyledi.

ABD'yi tehdit eden İran'dan Avrupa'ya şok sözler

Hamaney, ülkede yeni yılın başlangıcı sayılan Nevruz Bayramı  münasebetiyle Meşhed kentinde kalabalık bir gruba yaptığı konuşmada, ABD'nin  nükleer anlaşmadan tek taraflı şekilde çekilmesinin ardından Avrupa ülkelerinin  anlaşmayı korumak için gerekli kararlılığı göstermediğini belirterek,  "Avrupalılar, nükleer anlaşmadan fiilen ayrıldı." ifadesini kullandı.

ABD'nin yaptırımlarına karşı İran'la ticareti sürdürmek için nükleer  anlaşmanın Avrupalı tarafları Almanya, Fransa ve İngiltere'nin kurduğu ve Avrupa  Birliği (AB) tarafından desteklenen INSTEX adı verilen ticari mekanizmanın da  anlaşmayı korumak için yetersiz olduğunu söyleyen Hamaney, "Kurdukları ticari  kanal da daha çok bir şakaya benziyor. Acı bir şaka." diye konuştu.

Hamaney, ülkedeki sorunların bir kısmının Batı'ya güven duyulmasından  kaynaklandığını savunarak şöyle devam etti:

"Avrupalıların nükleer anlaşmadaki tutumu göz önüne alındığında onlara  güvenilemez. Avrupalılar İran'ı geçmişte olduğu gibi sırtından hançerledi."

ABD'nin İran'a karşı ekonomik savaş başlattığının artık tüm İranlılar  tarafından kabul edildiğini dile getiren Hamaney, "Düşman bize karşı ekonomik bir  savaşa girişti. Bu savaşta düşmanı yenilgiye uğratmak yeterli değil, caydırıcılık  oluşturmalıyız." dedi.

Konuşmasında Suudi Arabistan'ı da hedef alan Hamaney, "Suudi Arabistan  kadar yozlaşmış ve despot kötü bir rejim görmedim. Şimdi de onlara nükleer silah  sağlıyorlar fakat sorun değil. Ben bundan rahatsız değilim çünkü yakında oralar  İslam mücahitlerinin eline geçecek." ifadelerini kullandı.

Hamaney, Avrupa medyasının Yeni Zelanda'daki iki camiye yönelik terör  saldırısına ilişkin "iki yüzlü" tutumuna da tepki göstererek, şunları söyledi:

"Müslümanların Yeni Zelanda'da katledilmesi onlar için terör saldırısı  değil. Onlar bunu silahlı saldırı olarak nitelediler. Batı'nın desteklediği  birine yönelik eylemi terör saldırısı olarak niteliyorlar ancak Müslümanların  Yeni Zelanda'da saldırıya uğramasına terör demiyorlar. Bunlar böyledir. "

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!