Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

ABD Uzay Komutanlığı'ndan NASA ile işbirliği kararı

ABD'de silahlı kuvvetlerin altıncı kolu olarak kurulan uzay komutanlığı, ülke dışındaki ilk birliğini Katar'a konuşlandırdı. Uzay komutanlığı, NASA ile işbirliği yapacağını da resmen duyurdu. Ancak uzay komutanlığının rütbe işaretleri ve üniformalarıyla ilgili yoğun bir tartışma var.

ABD Uzay Komutanlığı'ndan NASA ile işbirliği kararı

ABD ordusu, uzay komutanlığı çalışmalarına hız verdi. Komutanlık, Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA) ile işbirliği yapacağını resmen duyurdu. 

Uzay komutanlığı ülke dışındaki ilk birliğini ise Katar'a konuşlandırdı.  Katar'daki  El Udeid Hava Üssü'nde 20 Amerikan askeri yemin ederek uzay komutanlığına katıldı 

İlk ülke dışı konuşlandırılmanın bir ortadoğu ülkesine yapılması dikkat çekti. Ancak tarihçiler 1991'de ortadoğunun aslında ilk uzay savaşına sahne olduğuna dikkat çekiyor.  

Amerikan ordusu, 1991'deki körfez savaşında ilk kez küresel konumlandırma sistemi teknolojisinden yararlanmıştı.  

Uzay gücü, kamuflaj üniforması kullanması ve rütbe işaretleriyle  tartışma konusu haline de gelmiş durumda.  

Uzay kuvvetlerinin rütbe işaretlerinin bilimkurgu dizisi 'Uzay Yolu' logosuna benzemesi sosyal medyada alay konusu oldu.   

Uzay komutanlığı ise, yeni üniforma tasarımına verilecek paradan  tasarruf etmek için kamuflaj kıyafeti kullandıklarını duyurdu.   

Silahlı kuvvetlerin altıncı kolu olarak kurulan uzay komutanlığı, ABD'nin uzayda istihbarat ve iletişim için kullandığı yüzlerce uydunun korunmasından sorumlu olacak.  

Ticari ve askeri uyduların, Çin ve Rusya tarafından hedef alınmasından endişe ediliyor. 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!