Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

ABD üssü gitti Rumsfeld geldi

Kırgızistan'ın Manas'taki ABD üssünü kapatma kararı aldığı günlerde, ABD eski Savunma Bakanı Rumsfeld başkent Bişkek'e geldi

ABD üssü gitti Rumsfeld geldi

Kırgızistan hükümetinin, ABD kullanımındaki Manas askeri havaalanında bulunan askeri transit merkezinin kaldırılması teklifini meclis oylamasına sunduğu günlerde, ABD eski Savunma Bakanı Donald Rumsfeld Bişkek'te çeşitli temaslarda bulundu.

Kırgızistan meclisindeki oylamada Manas Üssü'nün kapatılması oy çokluğuyla kabul edilirken, askeri faaliyetlerin 2014 yılında tamamen durdurulması kararı alındı. Karar, Devlet Başkanı Almazbek Atambayev'in imzasına yollandı.

Bu arada çeşitli temaslarda bulunmak üzere Bişkek'e geldiği açıklanan ABD eski Savunma Bakanı Donald Rumsfeld'in, tam olarak hangi amaçla ülkede bulunduğu bilinmiyor. Washington'un Bişkek Büyükelçiliği, eski bakanın kendi adını taşıyan  "Rumsfeld Fonu" faaliyetleri için ülkede bulunduğunu belirtti.

UZMANLAR:  ÜS KALABİLİR
Diğer yandan yaşanan gelişmeler hakkındaki görüşlerini bildiren siyaset uzmanları, üssün devamlılığının  korunacağını söylüyorlar. Rus asıllı Aleksandr Knyazev, ABD eski Savunma Bakanı Rumsfeld'in Bişkek'e gelişinin bir tesadüf olmadığını ileri sürerek, üssün devamlılığı için gayri resmi görüşler yaptığını söyledi. Knyazev, Kırgızistan Devlet Başkanı Almazbek Atambayev'in Ankara'yı ziyaret etmesinin ve bu sırada ABD kullanımındaki hava üssünü tek taraflı olarah kapatma kararının rastlantı olmadığını savunuyor.

Kırgız siyaset uzmanı Mars Sariyev de Knyazev'le aynı görüşte... Sariyev, eski bakanın gelişi ile üssün kapatılması kararının tesadüf olmadığını söyleyerek, taraflar arasında yeni görüşmelerin yapılabileceğini ve Kırgızistan tarafının kapatma kararını erteleyebileceğini belirtiyor.

ABD üssüyle ilgili basına kapalı yapılan meclis genel oturumunda ise vekiller sadece 1 oya karşı çoğunlukla evet oyu kullandı. Üssün kapatılması Atambayev'im imzasının ardından yürürlüğe girecek.

Atambayev ise Devlet Başkanı görevine geldiğinde yaptığı ilk açıklamalardan birinde, ABD üssü olarak kullanılan Manas Havaalanı'nda 2014 yılından sonra sadece sivil taşımacılık yapılacağını belirterek, üste artık yabancı askerlerin olmayacağını  söylemişti.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!