Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

ABD Temsilciler Meclisi'nden skandal Türkiye hamlesi

ABD Temsilciler Meclisine sunulan yeni karar tasarısında, Türkiye'nin S-400'leri alması durumunda F-35 programından çıkarılması, F-35 satışının durdurulması ve Türkiye'ye yönelik yaptırım uygulanması isteniyor.

ABD Temsilciler Meclisi'nden skandal Türkiye hamlesi

New York vekili Demokrat Eliot Engel ile Teksas vekili Cumhuriyetçi Michael McCaul, Türkiye'nin S-400 alımına ilişkin Dışilişkiler Komitesi'ne bir karar tasarısı sundu.

Türkiye'nin Rusya ve İran ile iş birliği yaptığı belirtilen tasarıda,  "Türkiye'nin almayı planladığı S-400'ler, ABD ve NATO ortaklarının güvenliğinin  altını oyuyor, Türk-Amerikan ilişkilerini zayıflatıyor ve Türkiye'nin F-35  Müşterek Taarruz Uçağını kullanımı ve F-35 üretimine katılımı ile uyuşmuyor."  ifadeleri yer aldı.

Tasarıda, Türkiye'nin F-35 programının yanı sıra ABD'den birçok silah  ve araç aldığı belirtilerek, Temsilciler Meclisinin Türkiye'ye Patriot satışına  tam destek verdiği ifade edildi.

Temsilciler Meclisinin S-400 alımı dolayısıyla Türkiye'yi kınadığı  belirtilen tasarıda, Türkiye'nin S-400'leri alması durumunda F-35 programından  çıkarılması ve Türkiye'ye F-35 satışının durdurulması çağrısında bulunuluyor.

Tasarıda Türkiye'nin S-400 sistemlerini almasının, ABD Hasımlarına  Yaptırım Yoluyla Karşı Koyma Yasası (CAATSA) kapsamında "önemli bir işlem" olarak  kabul edildiği belirtilirken, S-400'leri teslim alması durumunda CAATSA yasası  kapsamında Türkiye'ye yönelik yaptırımların tam uygulanması istenildi.

Tasarıda, ayrıca Türkiye'ye S-400 alımının iptal etmesi çağrısı  yapıldı.

Yasa tasarısı da sunulmuştu

Benzer içeriğe sahip ancak Kanun Tasarısı olan iki tasarı da geçen  aylarda Senato ve Temsilciler Meclisine sunulmuştu.

"NATO'nun Hava Sahasını Koruma Tasarısı" başlığı ile sunulan  tasarılarda, Rusya'dan S-400 hava savunma sistemleri aldığı gerekçesiyle  Türkiye'ye F-35 savaş uçaklarının transferlerinin durdurulmasını öngörüyordu.

ABD Kongresi'nde yasa ve karar tasarıları

ABD Kongresinde yasa tasarısı ve karar tasarısı olmak üzere iki  şekilde tasarı sunulabiliyor.

Yasa tasarıları kongrenin iki kanadından da onay aldıktan sonra ABD  Başkanı'nın imzasıyla kanunlaşıyor.

Karar tasarılarının kanuni bir bağlayıcılıkları bulunmuyor ancak  kongrenin bir konudaki görüşünü yansıtıyor.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!