ABD, telefon kayıtlarını sildiğini açıkladı

Dünyanın her yerini dinleyen NSA, 'yetki dışı' erişilen bazı telefon kayıtlarını sildiğini açıkladı. Söz konusu dinlemelerin gerekçesi ise, NSA'ye göre 'teknik sorunlar'.

ABD, telefon kayıtlarını sildiğini açıkladı

ABD Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA), mayıs ayında  "teknik sorunlar nedeniyle" usulsüz olarak erişildiği belirlenen bazı telefon  kayıtlarını sildiğini duyurdu. 

NSA'dan yapılan açıklamada, ajansın telekomünikasyon  şirketlerinden topladığı telefon kayıtlarından bazılarına sistemdeki bir teknik  sorun nedeniyle yetki dışı erişildiğinin tespit edildiği, bu sebeple ilgili  kayıtların silindiği belirtildi.

Açıklamada söz konusu teknik sorunun giderildiği ve gelecekteki kayıt  taleplerinde yeniden ortaya çıkmasının önlendiği ifade edildi. 

NSA, 2015'e kadar giden kayıtların Dış İstihbarat İzleme Yasası uyarınca, mahkeme onayıyla toplandığını ancak teknik sorunun ajansın erişime  yetkili olmadığı az miktardaki konuşmanın da elde edilmesine yol açtığını  kaydetti.

NSA'nin internet ve cep telefonu iletişimini izlemek için geliştirdiği  gizli programlar, 2013'te kurumun eski çalışanı Edward Snowden'ın yaptığı ifşaatların ardından kamuoyunda tartışılmıştı.

Amerikan Sivil Özgürlükler Birliği, 2017'de NSA'nın kişisel verileri  usulsüz olarak edinmesiyle ilgili kuruma dava açmış, dava 4. Bölge Temyiz  Mahkemesi tarafından kabul edilmişti.

 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!