ABD, Suudi Arabistan'ın Yemen kararından memnun

Beyaz Saray'dan "ABD, Suudi Arabistan ve Suudi-öncülüğündeki koalisyonun, Yemen'e acil insani yardımların ulaştırılması için Sana Uluslararası Havalimanı ile Hudeyde Limanı'nın yeniden açılması kararını memnuniyetle karşılamaktadır" açıklaması yapıldı.

ABD, Suudi Arabistan'ın Yemen kararından memnun

ABD yönetimi, Suudi Arabistan'ın Yemen'deki Sana  Uluslararası Havalimanı ile Hudeyde Limanının insani yardımların yerlerine  ulaştırılması için yeniden açılması kararından memnuniyet duyduğunu açıkladı. 

Beyaz Saray, Yemen'deki insani kriz konusunda Suudi Arabistan'ın son  adımıyla ilgili yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada, "ABD, Suudi Arabistan ve Suudi-öncülüğündeki koalisyonun,  Yemen'e acil insani yardımların ulaştırılması için Sana Uluslararası Havalimanı  ile Hudeyde Limanı'nın yeniden açılması kararını memnuniyetle karşılamaktadır."  ifadesine yer verildi.

Ayrıca Riyad'ın açıkladığı kararın tam olarak uygulanmasının, Yemen'de  gıda ve tıbbi yardıma muhtaç kişilere acil insani yardımların ulaştırılması için  ilk adım olduğu belirtildi.

İran'a gözdağı, siyasi çözüme vurgu

Suudi Arabistan'ın "Yemen'deki İran unsurlarına karşı" ABD tarafından  kararlı bir şekilde desteklenmeye devam edeceğinin belirtildiği açıklamada,  Yemen'deki insani krizin sona erdirilmesi noktasında ise siyasi sürecin hala en  önemli çözüm aracı olduğu vurgulandı.

Yemen'deki Sana Uluslararası Havalimanı'nda Suudi Arabistan  öncülüğündeki koalisyon güçleri tarafından yaklaşık üç haftadır durdurulan  "insani yardım uçuşlarının" önceki gün yeniden başladığı bildirilmişti.

İnsani yardım görevlilerini taşıyan Uluslararası Kızılhaç Komitesi'nin  (ICRC) uçağı ileRusya'nın Sana Büyükelçiliğinin yeni personelini taşıyan bir Rus  uçağının havalimanına ulaştığı aktarılmıştı. Aynı şekilde Hudeyde Limanı'nın da  yeniden ulaşıma açıldığı belirtilmişti.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!