ABD, Suriye'yi vuracak mı?

İngiltere Parlamentosu'nda Suriye'ye askeri müdahale yapılmasını öngören karar taslağının reddedilmesine rağmen, ABD bu seçeneği rafa kaldırmayacağını açıkladı. ABD'li yetkililer, Obama hükümetinin İngiltere olmasa bile uluslararası koalisyon kurmaya çalışacağını veya solo operasyon düzenlemek istediğini belirtti.

ABD, Suriye'yi vuracak mı?

 

İngiltere Başbakanı David Cameron'a ağır bir darbe vuran dün akşamki oylamada, İngiliz Parlamentosu Suriye'ye askeri operasyon seçeneğini reddetti. ABD ise en büyük müttefiki İngiltere'nin saf dışı kalmasına rağmen askeri müdahale seçeneğini savunmaya devam ediyor.

New York Times gazetesi, İngiliz Parlamentosu'nda çıkan kararın, Birleşmiş Milletler (BM) güvenlik Konseyi'nden ümidini kesen Başkan Barack Obama için de bir darbe olduğunu belirtse de, ABD'li yetkililer geri adım atma niyetinde değil.

Obama yönetiminden yetkililer, uluslararası destek azalsa bile askeri müdahale planının rafa kaldırılmayacağını belirtti. Pentagon, Akdeniz'e beşinci destroyerin gönderildiğini açıklarken, her gemide Suriye'yi menzilinde bulunduran 12 Tomahawk füzesi bulunuyor.

'SOLO OPERASYON DÜZENLENEBİLİR'
Almanya ve Fransa'nın BM kararının desteklenmesi gerektiğini bildirmesi ve İngiltere'nin askeri operasyona katılma olasılığının düşmesi, ABD'yi solo operasyon düzenlemeye itebilir.

Temsilciler Meclisi ve Kongre'nin artan baskısı altında kalan Obama'nın, uluslararası koalisyon kurulamaması halinde solo operasyon seçeneğini düşündüğü belirtildi.

Beyaz Saray sözcüsü Josh Earnest, "ABD Başkanı ülkenin ulusal güvenlik çıkarlarını korumakla yükümlüdür" derken, ABD'li yetkililerin iki gün önce yapılan BM görüşmesi öncesinde bile tek taraflı hareket etmeyi değerlendirmeye başladıkları bildirildi.

'KOALİSYON KURMAYA ÇALIŞACAĞIZ'
ABD Savunma Bakanı Chuck Hagel ise İngiltere'nin büyük olasılıkla saf dışı kalmasını sağlayan oylamaya rağmen, 'Suriye'ye operasyon için uluslararası koalisyon kurmaya çalışacaklarını' ifade etti.

Hagel, bugün yaptığı açıklamada, "Operasyon düzenlenmesi Başkan Obama ve hükümetimizin amacı... Hangi karar alınırsa alınsın, bu uluslararası bir işbirliği ve çabanın ürünü olmalı" dedi.

Filipinler'de bulunan Hagel, 'ABD'nin İngiltere'ye danışmaya devam edeceğini' belirterek, "Amacımız, birlikte hareket edecek uluslararası bir koalisyon kurmak. Kimyasal silahların kullanılmasına karşı olan birçok ülke olduğunu biliyoruz" dedi.


Savaş karşıtları ABD'nin San Francisco kentinde gösteri düzenledi.

'İNGİLTERE'NİN DÜNYADAKİ KONUMU SORGULANACAK'
İngiltere Parlamentosu'nda Suriye'ye müdahale kararının çıkmasının ardından, David Cameron hükümeti büyük bir darbe alırken, Ekonomi Bakanı George Osborne, 'İngiltere'nin dünyadaki yerinin sorgulanacağı bir karar alındığını' söyledi.

İngiltere'nin kimyasal silahların kullanılmasının engellenmesi adına Suriye'ye askeri operasyon düzenlenmesi için parlamentoya sunduğu taslak, dün yapılan oylamada reddedildi. 220 evet oyuna karşılık 332 hayır oyuyla reddedilen taslağın ardından, İngiliz basını Cameron hükümetinin darbe aldığını ifade etti.

Oylama hakkında bugün açıklama yapan Ekonomi Bakanı William Hague, 'kararın, İngiltere'nin dünyada önemli bir rol oynamak isteyip istemediği hakkında tartışma başlatacağını' belirtti.

Osborne, açıklamasında, "Uluslararası sistemin ayakta kalması adına İngiltere'nin büyük bir rol oynayıp oynamayacağı hakkında bir iç değerlendirme başlayacak" dedi.

BBC'ye konuşan Osborne, 'oylamanın ABD ile ilişkileri nasıl etkileyeceği' hakkındaki soruya, "Son 24 saat içinde bu konuda abartılı yorumlar oldu. ABD ile ilişkiler çok eskiye uzanıyor, çok köklü ve birçok alanda işlev gösteriyor" dedi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!