Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

ABD sorumlu şekilde harekete geçmeli

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Rice "ABD'nin, kimyasal silah trajedisinin tekrar yaşanmaması için dikkatli ve sorumlu harekete geçmesinin zorunluluk olduğunu" söyledi.

ABD sorumlu şekilde harekete geçmeli

 

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanlığı'na getirildikten sonra ilk kez düşünce kuruluşu New American Foundation'da konuşan Susan Rice, ABD yönetiminin Suriye'ye yönelik sınırlı askeri müdahalesini değerlendirdi.

Başkan Barack Obama'nın yarın Suriye'ye müdahale konusunda ulusu bilgilendireceğini hatırlatan Rice, Suriye'deki rejimin kullandığı kimyasal silahların ABD'nin ulusal güvenliğine neden tehdit oluşturduğu hakkında bilgi verdi.

Saldırıyı kimin gerçekleştirdiği hakkında şüpheleri olmadığını dile getiren Rice, Suriye rejiminin dünyadaki en geniş kimyasal silah stoğuna sahip olan ülkelerden biri olduğuna vurgu yaptı.

Esed'in kimyasal silah kullanımını artırmasının ABD'nin ulusal güvenliğini tehdit ettiğine dikkati çeken Rice, rejime herhangi bir yanıt verilmediği takdirde Suriye Devlet Başkanı'nın aynı suçu art arda işleyerek ülkedeki krizi tamamen farklı bir noktaya getireceğini savundu.

Rice, bu noktada kimyasal silahların bölgedeki müttefik ülkeler Türkiye, Ürdün, Lübnan, Irak ve İsrail'i tehdit ettiğini belirtti.

ABD'nin, ulusal güvenlik çıkarları için bir an önce harekete geçmesi gerektiğini vurgulayan Rice, Washington yönetiminin adım atmaması halinde ABD'nin, dünyanın en kötü silahını kullanmak isteyenlere bunu rahatlıkla yapıp, hiçbir sorumluluk olmadan sonuçlarından kurtulabilecekleri yönünde kötü bir mesaj vereceğini aktardı.

Susan Rice, BM Güvenlik Konseyi'nde yapılan girişimlerin ise Rusya ve Çin'in yaklaşımlarıyla sonuçsuz kaldığına değindi. Tüm bu faktörleri göz önünde bulundurarak Başkan Obama'nın sınırlı askeri müdahale kararını aldığını dile getiren Rice, ABD Başkanı'nın müdahaledeki amaçlarının ne olduğunu net olarak açıkladığını söyledi.

Kimyasal saldırı sonrası çekilen görüntüleri her yetişkin Amerikalının ve Kongre üyelerinin izlemesini isteyen Rice, "Başkan Obama ve dünyadaki birçok ülke gibi, 21. yüzyılda bu duruma daha fazla katlanılamayacağı sonucuna varacağınıza inanıyorum. Dünyanın kaçınılmaz lideri olarak ABD'nin, Suriye'de yaşanan kimyasal silah trajedisinin tekrar yaşanmaması için dikkatli, sorumlu ve amaçlı şekilde harekete geçmesi zorunludur" ifadesini kullandı.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!