ABD Senatosu, bütçe tasarısını onayladı

ABD Senatosu, federal hükümetin kasım ayında yapılacak ara seçimler öncesinde kapanmasını önleyecek 854 milyar dolarlık bütçe tasarısını onayladı.

ABD Senatosu, bütçe tasarısını onayladı

ABD Senatosu, savunma, sağlık, çalışma ve eğitim bakanlıklarına 2019  mali yılı boyunca finansman sağlayacak bütçe tasarısını 7'ye karşı 93 oyla kabul  etti.

Federal hükümet kapsamındaki diğer bakanlık ve kuruluşlara ise 7  Aralık 2018'e kadar harcama yetkisi verecek tasarının bir sonraki durağı ABD  Temsilciler Meclisi olacak.

Tasarı, Kongre'nin diğer kanadı olan Temsilciler Meclisi'nden geçmesi  halinde ABD Başkanı Donald Trump'ın imzasına sunulacak. Trump'ın Meksika sınırına  örülmeye başlayan duvar için finansman içermeyen bütçeyi veto etme hakkı  bulunuyor.

Buna karşın, uzmanlar federal hükümetin 6 Kasım 2018'de yapılacak ara  seçimler öncesinde kapanmasının hem Beyaz Sarayı hem Kongre'yi kontrol eden  Cumhuriyetçi Parti'nin oylarını olumsuz etkileyeceğine işaret ediyor.  Bu  nedenle, bütçe tasarısının 2019 mali yılı 1 Ekim itibarıyla başlamadan  yasalaşacağı öngörülüyor.

Federal hükümetin "kapanması" ne demek?

Amerikan kanunlarına göre, Kongre, her yıl 1 Ekim'de başlayıp, 30  Eylül'de sona eren mali yılın tümünü kapsayan bütçeyi zamanında onaylayamaz ise  bu gerçekleşene kadar geçen sürenin geçici bütçelerle kapatılması gerekiyor.

Geçici bir bütçenin de onaylanamadığı dönemlerde harcama yetkisini  kaybeden federal hükümet, hayati hizmetler dışındaki tüm faaliyetlerine ara  vermek zorunda kalıyor.

Bu süreçte, hayati olmayan kamu çalışanları zorunlu izne çıkarılırken,  ABD ordusu, istihbarat kurumları, kamu hastanelerinde çalışan doktor ve  hemşireler, havaalanları ve hapishanelerdeki güvenlik görevlileri gibi kamu  çalışanları görevlerine devam ediyor. "Hayati" personel kategorisinde yer alan bu  çalışanlar, kapanma dönemlerindeki maaşlarını genellikle Kongre yeni bir bütçe  geçirene kadar alamıyor.

Ülkede "hayati olmayan" hizmetler için çalışanların sayısı yaklaşık  850 bin iken "hayati" personel sayısının 2 milyon civarında olduğu belirtiliyor.

Bundan önceki son kapanma süreci, Trump'ın Beyaz Saray'daki ilk yıl  dönümünde yani 20 Ocak'ta başlamış ve 23 Ocak'ta sona ermişti. Ayrıca, 9 Şubat  2018'de geçici bütçenin zamanında onaylanmaması federal hükümetin hizmetlerine  yaklaşık 8 saat ara vermesine neden olmuştu.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!