Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

ABD Senatosu askeri müdahaleyi onayladı

ABD senatosu Dış İlişkiler komitesi Suriye'ye askeri müdahaleyi öngören tasarıyı kabul etti.

ABD Senatosu askeri müdahaleyi onayladı

ABD senatosu Dış İlişkiler Komitesi Suriye'ye operasyon tasarısını 7'ye karşı 10 oyla kabul etti. Operasyonun kaderi 9 Eylül'de tatilden dönecek Senato'da yapılacak genel oylamadan sonra belli olacak.

Senato Dış İlişkiler Komitesi, ABD Başkanı Barack Obama'nın Suriye'ye yönelik askeri güç kullanma yetkisini sınırlayan tasarıyı onayladı.

Komite üyeleri, dün ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Savunma Bakanı Chuck Hagel ve Genelkurmay Başkanı General Martin Dempsey'in bilgilendirmelerinin ardından, Obama'nın Kongre'ye sunduğu askeri güç yetki talebinde değişiklik kararı almış ve iznini sınırlayan maddeler eklemişti.

OPERASYON İÇİN 90 GÜN SÜRE

Buna göre, Suriye'ye yönelik askeri eyleme 60 gün sınırı getirilmiş ancak Kongre'nin karşı çıkan olmazsa, 30 gün daha süreyi uzatabilme hakkı verilmişti. Bunun yanında tasarı, Suriye'ye herhangi bir Amerikan askerinin gönderilmeni de yasaklanmıştı. 

Bugün sabah saatlerinde de Obama yönetimi yetkilileri tarafından düzenlenen gizli oturuma katılan senatörler, ardından yeni tasarıyı görüşmeye başladı.

Tasarı, görüşmeler sonrasında komiteden 7'ye karşı 10 oyla geçti.

Bunun yanında Komite, Senatör Rand Paul tarafından sunulan ve yetkiyi daha da fazla sınırlayan teklifi ise 4'e karşı 14 oyla reddetti.  

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!