ABD'nin Julian Assange ikilemi

ABD'li yetkililer WikiLeaks'in kurucusu Julian Assange'ı yargılayabilmek için bir yol bulmaya çalışıyor. Gizli belgeleri yayınlayan WikiLeaks'in kurucusu basın özgürlüğü kapsamında bu suçtan yargılanamıyor. ABD Adalet Bakanlığı ise Assange'ın, Chalsea Manning'e gizli dosyaları ele geçirmesi için yardım ettiğini ve bunun da casusluk kapsamına girdiğini iddia ediyor.

ABD'nin Julian Assange ikilemi

Yayınladığı gizli belgelerle ABD'deki yönetimleri ve kurumları zor duruma sokan WikiLeaks ve kurucuları, ABD Anayasası'nın ifade özgürlüğü ve basın özgürlüğü konularındaki tutumu nedeniyle hakim karşısına çıkartılamıyordu. Bu nedenle WikiLeaks'in kurucularından Julian Assange, sivil toplum örgütünün ülkedeki diğer yayın kuruluşları gibi halkın haber alma özgürlüğüne hizmet ettiğini ifade ediyordu.

WikiLeaks'in yayınladığı binlerce dosyaya rağmen Obama yönetimi döneminde ABD Adalet Bakanlığı, basın özgürlüğü nedeniyle ne 2012 yılından beri Ekvador'un Londra Büyükelçiliği'nde yaşayan Assange'ı ne de WikiLeaks'i hakim karşısına çıkartabilmişti.

Ancak ABD basınına yansıyan bilgilere göre ABD Adalet Bakanlığı'nın bu tutumu değişmek üzere. Zira basında bakanlığın kısa zaman içerisinde gıyabında da olsa Julian Assange'ı mahkemeye çıkartacağı ifade edildi. Ülkenin önde gelen basın kuruluşları CNN ve Washington Post, Adalet Bakanlığı Julian Assange'ı, belgeleri yayınladığı için değil, gizli bilgilerin ele geçirilmesine yardım ettiği için yargılayacağını yazdı.. Yani ABD, Assange'ı yargılayabilmek için "casusluk yaptığını" iddia edecek.

CIA Başkanı Mike Pompeo, 15 Nisan tarihinde yaptığı konuşmasında WikiLeaks'i azılı bir istihbarat örgütü olarak tanımladı. Pompeo ayrıca Assange'ın ABD vatandaşı olmadığını ve bu nedenle basın özgürlüğünü garanti kapsamına alan ABD Anayasası'nın 1. Ek Maddesi'nden (First Amendment) yararlanma hakkının bulunmadığını söyledi.

ABD'li yetkililer daha önce de WikiLeaks'in yayınladığı belgeleri Rusya'dan aldığını ve Rus istihbaratıyla ilişki içerisinde olduğunu açıklamıştı. ABD Başkanlık seçimleri öncesinde WikiLeaks tarafından Demokrat Parti adayı Hillary Clinton'un kampanya yöneticisi John Podesta'ya ve Demokratik Ulusal Komite'ye ait mail'lerin yayınlanmasının arkasında Rus istihbaratının olduğu belirtilmişti. Demokrat Parti, Assange'ın Rus istihbaratından aldığı bilgilerle Donald Trump'ın başkan olmasının önünü açtığını iddia etmişti. 

CHALSEA MANNING'E YARDIM ETTİ İDDİASI

2013 yılında ABD'nin Ulusal Güvenlik Dairesi (NSA) çalışanı Edward Snowden'ın NSA'ye ait gizli belgeleri basına aktarmasının ardından başlayan soruşturma sürecinde, Snowden'ın WikiLeaks'ten ve Julian Assange'dan yardım alındığı belirtilmişti. Bu durumda WikiLeaks ve Assange, kamu yararına gizli belgeleri açıklayan muhabirlerden ziyade, ulusal güvenliği ele geçirmek için çalışmalar yapan tehlikeli bir istihbarat örgütü klasmanına yükseliyor. Julian Assange'a casusluk yaptığı gerekçesiyle yargı yolu açılabilir.

ABD Adalet Bakanlığı, soruşturma derinleştirildikçe 2010 yılında, WikiLeaks'in ABD ordusunda görevli asker olan Chelsea Manning'e ulusal savunma iletişim bilgilerini ele geçirmesi ve şifrelemesi konularında yardım ettiğinin tespit edildiği belirtildi.

WikiLeaks Manning'ten bu belgeleri 26 Temmuz 2010 tarihinde The Guardian, The New York Times ve Der Spiegel gazeteleriyle birlikte yayınlamıştı.

Eski ABD Başkanı Barrack Obama, görevinin son günlerinde casusluk yaptığı gerekçesiyle 35 yıla mahkum edilen Chalsea Manning'i affetmişti.

ASSANGE'I YARGILAMAK BASIN ÖZGÜRLÜĞÜNE MÜDAHALE OLUR TARTIŞMASI

ABD basınına yansıyan bu bilgilerin ardından, Julian Assange'ın yargılanabileği yıllardır devam eden tartışma yeniden alevlendi. Assange'ın avukatı Barry Pollack, WikiLeaks'in Washington Post ve New York Times gibi basın kuruluşu olduğunu ve bu nedenle bilgileri açıkladığı için yargılanamayacağını yeniden ifade etti.

Aynı şekilde Basın Özgürlüğü Vakfı Başkanı Trevor Timm de, "WikiLeaks'ten istediğiniz kadar nefret edebilirsiniz ama onu ve kurucularını yargı karşısına çıkartmak bir başka hikaye. First Amendment, ABD'deki bütün muhabirler için potansiyel tehlikenin engellenmesi demektir. Eğer siz bunu değiştirirseniz bu kural hepimize karşı esnetilebilir" dedi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!