Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

ABD'li askerlere 'çuval geçirme' girişimine beraat

ANTALYA'da, ABD Donanması'na ait uçak gemisi 'USS Abraham Lincoln'den inen ABD'li askerlerin başına çuval geçirme girişiminde bulunan Türkiye Gençlik Birliği (TGB) üyesi 6 kişi, beraat etti.

ABD'li askerlere 'çuval geçirme' girişimine beraat

Geçen yıl Antalya Limanı açıklarında demirleyen uçak gemisi 'USS Abraham Lincoln'ün personeli 5 bin asker, kaldıkları süre içerisinde Antalya'yı gezdi. 17 Temmuz günü Cumhuriyet Meydanı'nda iki ABD askerinin başına çuval geçirmek isteyen TGB üyesi 6 kişi, sivil polisler tarafından gözaltına alındı. 6 kişi, ertesi gün savcılık talimatıyla serbest bırakıldı.

Yaşları 21 ile 24 arasında değişen S.G. ve G.T. adlı kızlar ile K.A., N.T.A, M.D. ve S.K. adlı erkeklerin tutuksuz yargılandığı 15. Asliye Ceza Mahkemesi'nde bugün görülen ikinci duruşmaya, sanıklardan sadece S.G. katıldı. Önceki duruşma vatani görevini yaptığı gerekçesiyle ifade veremeyen S.K.'nın ifadesinin alındığı ve mahkemeye ulaştığı kayıtlara geçtikten sonra avukatlar son savunmalarını yaptı. Avukatlar, yapılan eylemin meşru bir protesto girişimi olduğunu belirtti.

Mahkeme, 'kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma' suçlamasıyla haklarında 1 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası istenen 6 sanığın kanunlar çerçevesinde protesto yaptıkları ve hürriyeti tahdit etmediklerine karar vererek, tamamı hakkında beraat kararı verdi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!