ABD Kongresi, göçmen sorunu için harekete geçiyor

ABD'ye yasa dışı giren göçmenlerle ilgili kriz büyürken, Temsilciler Meclisi Başkanı Paul Ryan sorunun çözümüne yönelik bir yasa tasarısının yarın oylamaya sunulacağını bildirdi.

ABD Kongresi, göçmen sorunu için harekete geçiyor

ABD'de Temsilciler Meclisi Başkanı Cumhuriyetçi Ryan, bir grup vekil  ile birlikte ABD Kongresi'nde konuya ilişkin bir basın açıklaması düzenledi.

ABD'ye yasa dışı giren göçmen ailelerin çocuklarının ellerinden  alınmasıyla ortaya çıkan görüntülerin herkesi rahatsız ettiğini anlatan Ryan,  sorunun en kısa sürede çözülmesi için Kongrenin üzerine düşeni yapacağını  söyledi.

"Aileleri bir arada tutacağız"

Ryan, "Ailelerin bölünmesi gerektiğini düşünmüyoruz. Göçmenlik  yasalarımızı savunurken, bir yandan da aileleri bir arada tutacak adımları  atacağız." değerlendirmesini yaptı. 

Yarın Temsilciler Meclisine gelecek bir yasa tasarısıyla ailelerin  bölünmemesini sağlamak yönünde bir adım atmaya çalışacaklarını belirten Ryan, girişimin yasaya dönüşeceğine inandığını ifade etti.

Öte yandan ABD Başkanı Donald Trump, Twitter hesabından yaptığı  açıklamada, göçmen yasalarının değiştirilememesi konusunda bir kez daha  Demokratları suçladı.

Trump, Demokratları suçladı

Donald Trump, "Bu Demokratların suçudur. Bize, düzgün bir göçmen  yasası yapmak için gerekli sayıda oyu vermeyecekler. Onlar sınırların açık  olmasını istiyor ki bu da korkunç suçları doğuruyor. Cumhuriyetçiler güvenlik  istiyor. Ben de bu arada bazı şeyler üzerinde çalışıyorum." ifadelerini kullandı.

Dün ABD Kongresi'ni ziyaret ederek her iki partinin önde gelen  isimleriyle görüşen Trump'ın bugün Beyaz Saray'da yine parti liderleriyle bir  araya gelmesi bekleniyor.

Çoğunluğu Latin Amerika ülkelerinden gelip ABD'ye yasa dışı olarak  girerken sınırda yakalanan ebeveynlerinden alınan çocukların kaldığı Teksas'taki  tesislerden biri geçen hafta sonu ilk kez görüntülenmişti. Amerikan kamuoyunda  sert tartışmalara neden olan tesisler, özellikle ailelerinden ayrılan çocukların  dramını gözler önüne sermişti.

Teksas eyaletinin güneyinde yer alan tesislerden birine giren  kameralar, yüzlerce insanın yaş ve cinsiyetlerine göre tel örgüden yapılmış ayrı  "kafesler" içinde tutulduğunu tespit etmişti.

ABD İç Güvenlik Bakanlığı yetkilileri "yasa dışı olarak ülkeye girmeye  çalışan göçmenlerin yargı sürecinde çocuklarından ayrılmalarının yasal bir  zorunluluk olduğuna" dikkat çekmişti. Yetkililer, çocukların ebeveynleri gibi  yargılanmadığını, bu süreçte onlardan ayrı değerlendirildiğini, birçok çocuğun da  iddia ettikleri ebeveynleriyle aralarında ispat edilebilir bir bağ bulunmadığını  savunuyor.

2 bin çocuk tutuluyor

Beyaz Saray'da önceki gün düzenlenen basın brifinginde gündemi  değerlendiren ABD İç Güvenlik Bakanı Kirstjen Nielsen, nisan-mayıs aylarında  ABD'ye yasa dışı olarak getirilen yaklaşık 2 bin çocuğun söz konusu tesislerde  tutulduğunu açıklamıştı. Nielsen, basına yansıyan görüntülerin aksine bu  çocuklara iyi bakıldığını, sağlık durumlarının yerinde olduğunu öne sürerek  şartları uygun olanların iltica başvurusunda bulunabileceğini dile getirmişti.

Trump ise ülkeye gelen yasa dışı göçmenler konusunda "ABD, bir göçmen  kampı olmayacak, mülteci toplama tesisi de olmayacak. Avrupa'da ve diğer yerlerde  neler olduğuna bir bakın; bunun ABD'ye de olmasına izin veremeyiz, en azından  benim gözetimimde." şeklinde konuşmuştu.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!