ABD ile anlaşma sonuç verdi! Türk askeri Menbiç'te!

Türkiye-ABD anlaşması sonunda sonuç verdi. Türk ve Amerikan askerleri, Menbiç Kırsalında ortak devriyeye başladı. Öte yandan Başbakan Yıldırım, az önce yaptığı açıklamada "Türk askeri bugün Menbiç'te göreve başladı" dedi.

ABD ile anlaşma sonuç verdi! Türk askeri Menbiç'te!

Ankara ile Washington arasında yapılan anlaşmadan sonra, Türk ordusu Menbiç kırsalına giriş yaptı. Sacur nehri hattında konuşlanan Türk askerleri, bölgede devriyeye başladı.

Yerel kaynakların sosyal medyada paylaştığı görüntülerde, Türk Silahlı Kuvvetleri'ne ait zırhlı araçların bölgede devriye gezdiği görülüyor. Bir fotoğrafta ise askerler çocuklarla fotoğraf çektiriyor.

Devriye gezilen noktanın karşısında, ABD üssünün bulunduğu Dadat bulunuyor.

Ortak devriyenin üç saat sürdüğünü aktarıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım da konuyla ilgili peş peşe açıklamalar yaptı. Erdoğan, "Şu anda devriye gezmeye başlandı" derken; Yıldırım, "Türk askeri bugün Menbiç'te göreve başladı" diye konuştu.

BAŞBAKAN YILDIRIM: BUGÜN İTİBARİYLE ASKERİMİZ MENBİÇ'TE GÖREVE BAŞLADI

Başbakan Binali Yıldırım, "Bugün itibariyle askerimiz Menbiç'te göreve başladı. Oradan da bu terör unsarlarını temizlemek için gereken çalışmaları Amerikayla birlikte yapıyorlar" dedi.

Başbakan Yıldırım, Bahçeşehir Kültür ve Sanat Merkezi'nde Doğu ve Güneydoğu kanaat önderleri ve STK temsilcileriyle biraya geldi.

"Size bir haberim var" diyen Yıldırım, "Az önce konuştum Genelkurmay Başkanımızla. Biliyorsunuz Fırat Kalkanı'nı yaptık. O bölgeyi DEAŞ'ten, YPG -PYD'den temizledik. Zeytin Dalı Harekatı'yla Afrin'i temizledik. Bakın 'Bunları niye yapıyorlar?' diyorlar. Niye yapıyoruz biliyor musunuz? El -Bab'ta, Cerablus'ta Afrin'de bu PKK uzantısı PYD-YPG teröristleri oradaki Arapları, Kürtleri, Türkmenleri, Ezidilere ceza veriyorlar. Evlerini ellerinden alıyorlar. Çocukları askere alıp küçük yaşta ellerine silah veriyor. 350 bin kişi evini terk edip bir kısmı Türkiye'ye bir kısmı Ürdün'e geçti. Biz bu hareketa yaptıktan sonra Türkiye'den 180 bin Suriyeli kardeşimiz gittiler, evlerine geçtiler, yerleştiler. Normal hayatlarına döndüler. Şimdi soruyorlar. Suriyeliler ne olacak? Ne olacağını Fırat Kalkanı'nda Afrin Harekatın'da görüyoruz. Bugün itibariyle askerimiz Menbiç'te göreve başladı. Oradan da bu terör unsarlarını temizlemek için gereken çalışmaları Amerikayla birlikte yapıyorlar. Suriye'den ülkemize gelen insanlar keyif için gelmedi" diye konuştu.

ÇAVUŞOĞLU: FIRAT KALKANI-MENBİÇ ARASINDA DEVRİYE GÖREVİ BAŞLADI 

"Fırat Kalkanı-Menbiç arasında devriye görevi başladı" diyen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD ile birlikte adım atacağız demiştik. Plamalar yapıldı. Menbiç'in içine de girecekler. aşama aşama amacımız YPG kontrolündeki bölgeleri istikrara kavuşturmak" şeklinde konuştu.

TSK DUYURDU: DEVRİYE BAŞLADI

TSK'nın Twitter adresinden yapılan açıklamada, "Daha önce mutabık kalınmış Münbiç Yol Haritası ve Güvenlik Prensipleri doğrultusunda, Fırat Kalkanı Harekât alanı ile Münbiç arasında kalan hatta TSK ve ABD Silahlı Kuvvetleri unsurları tarafından 18 Haziran 2018 tarihinden itibaren bağımsız devriye faaliyetlerine başlanmıştır" ifadelerine yer verildi.

ÖNCE DEAŞ, SONRA PKK İŞGAL ETMİŞTİ

YPG/PKK, nüfusunun yüzde 90'ından fazlasını Arapların oluşturduğu  Suriye'nin Halep iline bağlı Menbiç ilçesini Ağustos 2016'da ABD'nin desteğiyle  terör örgütü DEAŞ'tan alarak işgal etmişti.

Terör örgütü DEAŞ'a karşı mücadele bahanesiyle YPG/PKK'ya desteğini  sürdüren ABD, ilçe merkezinin DEAŞ'tan temizlenmesinin ardından YPG/PKK'nın  ilçeden çıkacağı konusunda Türkiye'ye garanti vermiş ancak bunu yerine  getirmemişti.

'

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!