ABD: "Halep'te yaşayanların acısını dindirecek..."

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Toner: Biz Suriye halkının özellikle de Halep'te yaşayanların acısını dindirecek bütün çabaları memnuniyetle karşılıyoruz.

ABD: ''Halep'te yaşayanların acısını dindirecek...''

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner, Rusya  heyetinin Suriyeli muhaliflerle görüştüğü yönündeki iddialara ilişkin, "Biz  Suriye halkının özellikle de Halep'te yaşayanların acısını dindirecek bütün  çabaları memnuniyetle karşılıyoruz." dedi. 

Toner, günlük basın toplantısında, Suriye'deki iç savaşla ilgili  soruları cevapladı.

Toplantıda Toner'e Rusya ve Suriyeli muhaliflerin görüştüğüne yönelik  iddiaları teyit edip edemeyeceği soruldu. Toner, görüşmeleri teyit edemeyeceğini belirterek sorunun cevabının Rusya ve Suriyeli muhalifler tarafından verilmesi  gerektiğini söyledi.

Suriye'de çözüme yönelik çabaları desteklediklerini ifade eden Toner,  "Biz Suriye halkının özellikle de Halep'te yaşayanların acısını dindirecek bütün  çabaları memnuniyetle karşılıyoruz. Biz Türk, Rus, Suudi, Katar, Avrupalı  müttefiklerimiz ve Suriyeli muhaliflerle yakın ilişki içerisinde olmaya devam  ediyoruz." diye konuştu.

Kerry ve Lavrov Roma'da görüşecek

Toner, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin Rus mevkidaşı Sergey Lavrov  ve Birleşmiş Milletler Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura'yla yarın  Roma'da görüşeceğini de bildirdi.

Roma'da düzenlenecek "Akdeniz Müzakereleri" toplantısına İran  Dışişleri Bakanı Cevat Zarif'in de katılacağı hatırlatılarak iki bakanın görüşüp  görüşmeyeceği sorusuna Toner, Zarif ve Kerry arasında bir görüşme olacağına  yönelik bilgisinin olmadığı yanıtını verdi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!