ABD'den Suriye açıklaması: Türklerle yakından çalışıyoruz

ABD Savunma Bakan Vekili Patrick Shanahan, ABD'nin Suriye'den çekilme sürecine ilişkin, "Türklerle yakın çalışıyoruz. Onlar stratejik bir ortak. Daha da önemlisi Suriye'de kuvvetlerimizi azaltma planımız işliyor." dedi.

ABD'den Suriye açıklaması: Türklerle yakından çalışıyoruz

Shanahan, ABD Savunma Bakanlığında (Pentagon), Fransa Savunma Bakanı Florence Parly ile bir araya geldi.

Görüşme öncesinde basına açıklamada bulunan Shanahan, Fransız mevkidaşıyla başta Suriye  olmak üzere iki ülke arasındaki birçok konuyu ele  alacaklarını belirtti.

Wall Street Journal gazetesinin "ABD'nin Suriye'de bin asker bırakma  planına ilişkin" haberiyle ilgili bir soruya Shanahan, "Türklerle yakından  çalışıyoruz. Onlar stratejik bir ortak. Daha da önemlisi Suriye'de kuvvetlerimizi  azaltma planımız işliyor. Genelkurmay Başkanı (Joseph) Dunford'ın açıklamasını  gördünüz. Gerçek detaylar konusunda DEAŞ ile mücadele koalisyonu ortaklarımız ile  yakın iş birliği içindeyiz."  cevabını verdi.

"ABD, Fransa'ya Suriye'de bırakılacak Amerikan kuvvetlerinin yeterli  sayıda olacağı ve yeterince uzun süre orada kalacakları konusunda güvence veriyor  mu?" sorusuna ise  Shanahan, Fransız mevkidaşı ile görüşmesinde bu konuları ele  alacaklarını dile getirdi.

Fransız Bakan Parly ise Fransa'nın neden henüz Suriye'de asker bırakma  kararı almadığına ilişkin sorusuna yanıt vermekten kaçınırken bugünkü toplantıda  bu konuda cevap bekleyen pek çok soruya eğileceklerini belirtti.

Görüşmeyle ilgili açıklama yapan bir Pentagon yetkilisi,  Parly'nin, ABD'nin Avrupa ülkelerine Suriye'ye asker gönderme teklifini  değerlendirmek üzere Washington'a geldiğini söyledi.

ABD Başkanı Donald Trump, aralıkta Suriye'den tamamen çekileceklerini  duyurmuştu.

ABD yönetimi Trump'ın bu kararından bir süre sonra ABD'nin ülkede  küçük bir gözlem gücü bırakacağını açıklamıştı.

Önce Suriye'de kalacak ABD askerlerinin sayısının 200 civarında  olacağı iddia edilmişti daha sonra bu rakam ABD yetililerince birkaç yüz olarak  açıklanmıştı.

Önceki gün Amerikan Wall Street Journal gazetesi, Trump yönetiminin  Suriye'de bin asker bırakmaya hazırlandığını duyurmuştu.

ABD Genelkurmay Başkanı Joseph Dunford ise haberi yalanlamış ve  Türkiye'nin güvenlik kaygıları konusunda Türk Genelkurmayı ile detaylı bir plan  üzerinde çalıştıklarını açıklamıştı.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!