ABD'den 'Menbiç' açıklaması

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Eric Pahon, Suriye'nin Münbiç beldesinde Amerikan ve Türk askerlerinin "koordine halinde, ancak bağımsız şekilde" devriye nöbetlerine başladığını açıkladı.

ABD'den 'Menbiç' açıklaması

Pentagon Sözcüsü Pahon, yaptığı açıklamada, Münbiç  konusundaki son durumu değerlendirdi.

Pahon, açıklamasında, "Türk ve Amerikan birlikleri, Münbiç Yol  Haritası ve Münbiç Güvenlik Prensipleri uyarınca, koordineli ancak bağımsız  şekilde 18 Haziran'da devriye faaliyetlerine başlamıştır. Her iki ülke de  sahadaki duruma göre işbirliğini artırma amacına bağlı olarak ortak devriye  faaliyetleri için çalışmalarını sürdürmektedir." ifadelerini kullandı.

ORTAK DEVRİYE FAALİYETLERİNE VURGU

Münbiç'in istikrarının Suriye'nin doğusunda DEAŞ'a karşı yürütülen  operasyonlar açısından önem taşıdığını vurgulayan Pahon, "Ortak devriye  faaliyetleri, Münbiç'in uzun vadeli istikrar ve güvenliği ile ABD'nin NATO  müttefiki Türkiye'ye olan bağlılığının önemli bir parçasıdır." değerlendirmesini  yaptı.

Türk Silahlı Kuvvetlerince (TSK) sabah saatlerinde yapılan açıklamada,  Fırat Kalkanı Harekat alanı ile Münbiç arasında kalan hatta TSK ve ABD Silahlı  Kuvvetleri unsurları tarafından bağımsız devriye faaliyetlerine başlandığı  bildirilmişti.

Genelkurmay Başkanlığının Twitter hesabından yapılan paylaşımda, şu  bilgilere yer verilmişti:

"Daha önce mutabık kalınmış Münbiç Yol Haritası ve Güvenlik  Prensipleri doğrultusunda, Fırat Kalkanı Harekat alanı ile Münbiç arasında kalan  hatta TSK ve ABD Silahlı Kuvvetleri unsurlarınca bugünden itibaren bağımsız  devriye faaliyetlerine başlanmıştır."

TÜRKİYE İLE ABD'NİN MÜNBİÇ YOL HARİTASI

ABD ve Türkiye, YPG/PKK'nın Suriye'nin kuzeyinde Fırat Nehri'nin  batısında işgal ettiği Münbiç'ten çekilmesi için mutabakat sağlamıştı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Amerikalı mevkidaşı Mike Pompeo,  4 Haziran'daki görüşmelerinde, ilçede güvenlik ve istikrarın sağlanmasını da  içerecek bir yol haritasını onaylamıştı. Plan, Türk ve Amerikan taraflarının  askeri ve istihbari unsurlarla ilçede ortak denetime başlamasını da öngörüyor.  Mutabakat ayrıca Münbiç'te teröristlerin çıkmasından sonra ilçenin yerel  unsurlarından bir yönetim kurulmasını içeriyor.

YPG/PKK, Halep iline bağlı Münbiç ilçesini Ağustos 2016'da ABD'nin  desteğiyle terör örgütü DEAŞ'tan alarak işgal etmişti. Terör örgütü DEAŞ'a karşı  mücadele bahanesiyle YPG/PKK'ya desteğini sürdüren ABD, ilçe merkezinin DEAŞ'tan  temizlenmesinin ardından YPG/PKK'nın ilçeden çıkacağı konusunda Türkiye'ye  garanti vermiş ancak bunu yerine getirmemişti.

Münbiç nüfusunun yüzde 90'ından fazlasını Araplar oluşturuyor.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!