ABD'den İsrail'le ilgili tarihi açıklama!

ABD yönetimi, 2018 İnsan Hakları Raporunun İsrail bölümünde, daha önce "işgal altında" şeklinde tanımladığı Golan Tepeleri için ilk kez "İsrail kontrolündeki" ifadesini kullandı.

ABD'den İsrail'le ilgili tarihi açıklama!

ABD Dışişleri Bakanlığının her yıl açıkladığı insan hakları  raporunun bu yılki İsrail bölümü, Orta Doğu dengeleri açısından yeni bir  tartışmaya kapı araladı.

Bakanlığın Demokrasi ve İnsan Hakları Bürosu tarafından hazırlanan  raporda, bu yıl Golan Tepeleri için ilk kez "İsrail kontrolündeki" ifadesi  kullanıldı.

Bakanlıkta düzenlenen brifingde konuşan Demokrasi ve İnsan Hakları  Bürosu yetkilisi Büyükelçi Michael Kozak, "işgal altındaki" ifadesinin bu yıl  neden kaldırıldığı hakkındaki bir soruyu yanıtladı.

Kozak, söz konusu raporun bir bölgenin "yasal statüsünü" tanımlamak  amacıyla değil, ülkelerin insan hakları durumunu ortaya koymak amacıyla  hazırlandığını ifade etti.

ABD'nin Golan'ın statüsü konusundaki pozisyonunun değişmediğini  kaydeden Kozak, geçen yıllarda kullanılan "işgal altındaki" ifadesinin bu yıl  neden kaldırıldığını ise izah edemedi.

Öte yandan aynı raporun İsrail bölümünde Gazze Şeridi ve Batı Şeria  ile ilgili ifadelerde de "işgal edilmiş" ya da "işgal altındaki" gibi ifadelere  hiç yer verilmemesi de dikkat çekti.

Kısa süre önce ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesine, işgal altındaki  Golan Tepelerinde İsrail'in egemenliğinin tanınması için yasa tasarısı  sunulmuştu. ABD'nin eski Orta Doğu Özel Temsilcisi Martin Indyk, işgal altındaki  Golan Tepelerini İsrail'in toprağı olarak tanımaya yönelik atılacak herhangi bir  adımın ateşle oynamaya eş değer olduğunu söylemişti.

İsrail, Suriye'ye ait Golan Tepelerini 1967'den bu yana işgal altında  tutuyor.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!