ABD'den İsrail'e Hamas uyarısı

Filistin yönetiminin Gazze'ye dönmesine karşı olduklarını ifade eden bazı İsrailli yetkililere tepki gösterdiği belirtilen Greenblatt'ın, aynı zamanda Mısır arabuluculuğunda sürdürülen İsrail-Hamas görüşmelerini sekteye uğratmaya çalışan Filistin yönetimine de eleştiriler yönelttiği kaydedildi.

ABD'den İsrail'e Hamas uyarısı

Greenblatt'ın ABD yönetiminin, Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi'nin Gazze'de İsrail ile Hamas arasında ateşkesin sağlanması ve Filistin yönetiminin Gazze'de kontrolü ele alması hususunda ortaya koyduğu çabaları desteklediği belirtildi.

MUHTEMEL HAMAS-İSRAİL ANLAŞMASI

İsminin açıklanmasını istemeyen Hamaslı bir yetkili 7 Ağustos'ta AA muhabirine yaptığı açıklamada, İslami direniş hareketi Hamas ile İsrail arasında üçüncü tarafların aracılığıyla yürütülen müzakerelerin bu ay sonunda kamuoyuna açıklanarak uygulamaya konulacağını belirtmişti.

Tarafların iki hafta boyunca "birbirini test edeceğini" bildiren Hamaslı yetkili, Mısır ve BM'nin anlaşma için aracılık ettiğini, Türkiye ve Katar'ın da yapıcı bir rol oynadığını ifade etmişti.

Buna göre, muhtemel anlaşmanın detayları şu şekilde:

REFAH KAPISI AÇILACAK, ABLUKA HAFİFLEYECEK 


İlk olarak İsrail ablukası altındaki Gazze Şeridi'nin Mısır'a açılan sınır kapısı Refah, kalıcı olarak açılacak. İsrail'den Gazze'ye ticari malların ithalat ve ihracatının yapıldığı Kerm Ebu Salim Sınır Kapısı'ndaki İsrail ablukası da hafifletilecek. 

GAZZE İÇİN LİMAN VE HAVALİMANI İNŞA EDİLECEK 

Mısır'ın Sina Yarımadası'nda Gazze'nin de kullanabileceği bir liman ve havalimanı inşa edilecek. 

5 YILLIK ATEŞKES SAĞLANACAK

Taraflar arasında en az 5 yıllık ateşkes ilan edilmesi planlanan anlaşmada, Hamas'ın elinde olduğu iddia edilen 2 İsrailli asker ile 2 İsrailli sivili iade etmesi maddesi de yer alacak. 

Ayrıca Filistinliler Gazze'den İsrail tarafına yanan balon ve uçurtma göndermeye son verecek.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!