ABD'den İran petrolleri açıklaması

ABD'de Dışişleri Bakanlığı Politika Planlama Direktörü Hook, İran petrolleri hakkında açıklamalarda bulundu.

ABD'den İran petrolleri açıklaması

ABD Dışişleri Bakanlığı Politika Planlama Direktörü Brian Hook, İran'a yapılan baskının amacının ülkenin petrol gelirlerini sıfıra indirerek Tahran yönetiminin bölgedeki politikasını değiştirmesini sağlamak olduğunu söyledi.

Hook, ABD Dışişleri Bakanlığında düzenlediği basın toplantısında, İran  petrollerine yönelik yaptırım tartışmalarına ilişkin konuştu.

"İran stratejimiz rejim değişikliğine değil, İranlı liderlerin  bölgedeki stratejisini değiştirmeye yönelik." ifadesini kullanan Hook, "İran'ın  petrol gelirlerini sıfıra indirmek" istediklerinin altını çizdi.

Hook, "Hedefimiz İran rejimine karşı baskıyı arttırarak petrol  satışlarını sıfıra indirmek. Küresel pazara etkisini en alt seviyeye indirmek  için çalışıyoruz fakat küresel ölçekte yeterince petrol kapasitemiz olduğu  konusunda şüphemiz yok." dedi.

Toplantıda, "Hindistan ve Türkiye'nin açık bir şekilde İran'dan petrol  almaya devam edeceğini belirtmesine" ilişkin sorulan bir soruyu Hook şöyle  cevapladı:

"Bu konuda bir imtiyaz ya da ruhsat vermeyi düşünmüyoruz çünkü bu İran  üzerindeki baskının azalmasına sebep olur ve bu kampanyanın amacı (İran üzerinde)  baskı kurmaktır. Baskı kurmanın bizim ulusal güvenlik hedeflerimize ulaşmamız  açısından önemli olduğunu düşünüyoruz. Ülkelerle masaya oturup durumlarına göre  petrol alımlarını azaltmalarını konuşmaya hazırız, fakat diğer yaptırımlarımız  gibi bu konuda bir imtiyaz olmayacak."

ABD, müttefik ülkelerin ve şirketlerinin İran'dan yaptıkları petrol  ithalatını 4 Kasım'a kadar sonlandırmalarını talep ettiğini açıklamıştı.

ABD'den bir heyetin bu hafta içerisinde Orta Doğu'da farklı ülkeleri  ziyaret ederek İran petrollerine yönelik yaptırım kararını ele alan görüşmeler  yapması bekleniyor.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!