Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

ABD'den İran hamlesi! Savaş uçakları havalandı..

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM) Sözcüsü Albay Bill Urban, ABD Hava Kuvvetlerine bağlı F-15 ve F-35 uçaklarının, Basra Körfezi'nde İran'a yönelik "caydırma devriyeleri" gerçekleştirdiklerini açıkladı.

ABD'den İran hamlesi! Savaş uçakları havalandı..

AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Albay Urban, "Onlar (F-15 ve  F-35'ler) ABD kuvvetlerini ve menfaatlerini en iyi şekilde savunmak üzere  konuşlandırıldılar. Arap (Basra) Körfezi'nde savunma amaçlı caydırma devriyeleri  gerçekleştiriyorlar." dedi.

Bu uçuşların, güç gösterisi olarak nitelendirilip  nitelendirilmeyeceğine ilişkin de Albay Urban, "Bu bir güç gösterisi değil de  saldırganlığı caydırma amaçlı varlık gösterisidir. Bu, ABD kuvvet ve  menfaatlerini en iyi savunacak şekilde bir konuşlandırmadır." yanıtını verdi. 

ABD, geçen hafta İran'dan gelebilecek tehditlere karşı tedbir amacıyla  "USS Abraham Lincoln" Uçak Gemisi Taarruz Grubu ile 4 nükleer kapasiteli B-52  bombardıman uçaklarından oluşan Bombardıman Görev Gücü'nü körfeze sevk etmişti.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), İran'ın ABD'ye ait hedeflere saldırı  hazırlığında bulunduğu iddiasıyla yaptığı bu sevkiyatın ardından "USS Arlington"  amfibi çıkarma gemisini ve bir Patriot hava savunma bataryasının da bölgeye  gönderildiğini duyurmuştu.  

Diğer taraftan Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), İran'ın BAE  açıklarında dört ticaret gemisine sabotaj yaptığını iddia etmişti.

BAE yönetiminin gemilerdeki hasarı incelemek üzere ABD'den yardım  istediği de ileri sürülmüştü.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!