Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

ABD'den İran açıklaması: Daha parlak bir gelecek imkanı...

ABD'nin İran Özel Temsilcisi Brian Hook, "ABD'nin amacı, Tahran ile kapsamlı bir müzakere sağlamak. İran halkı için masaya daha parlak bir gelecek imkanı koyduk." dedi.

ABD'den İran açıklaması: Daha parlak bir gelecek imkanı...

ABD'nin İran Özel Temsilcisi Brian Hook, "ABD'nin amacı, Tahran ile kapsamlı bir müzakere sağlamak. İran halkı için masaya daha  parlak bir gelecek imkanı koyduk." dedi.

Hook, Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi'nde düzenlenen "Orta  Doğu, Kuzey Afrika ve Uluslararası Terörizm" başlıklı panelde ABD'li vekillerin  sorularını yanıtladı.

Panel sırasında, İran'ın özellikle Hizbullah üzerinden Suriye ve  Lübnan başta olmak üzere bölgesel istikrarı tehdit ettiğini belirten Hook,  İran'ın "Husilere verdiği destek sebebiyle" Yemen'de de sorun yarattığını ileri  sürdü.

Hook, Yemen'deki savaş ve insani krize ilişkin değerlendirme yaparken,  Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri'ne (BAE) değinmemesi ise dikkati  çekti.

Öte yandan, İran'ın 2015'te eski ABD Başkanı Barack Obama öncülüğünde  imzalan nükleer anlaşma sonrasında finansal olarak daha da güçlendiği ve  bölgedeki vekil grupları finanse ettiğini savunan Hook, Tahran yönetiminin,  ABD'nin anlaşmadan çıkması sonrasında finansal olarak zorluk yaşamaya başladığını  belirtti.

"Baskı kampanyamız işe yarıyor ama"

Hook, İran'ın, Donald Trump yönetimi tarafından uygulanan yaptırımlar  öncesinde bölgedeki "zararlı faaliyetlerine" hız verdiğini ifade ederek, şunları  söyledi:

"Bu durum, Trump yönetiminin uyguladığı yaptırımlar sonrasında tersine  döndü. Ekonomik ve diplomatik baskı kampanyamız işe yarıyor ama İran diplomasi  ile cevap vermek yerine, şiddete yönelmeye devam ediyor. İran'dan diplomasiye  diplomasiyle cevap vermesini bekliyoruz. Terör ve şantajla değil."

"Saldırı hazırlığı değil"

Komite üyesi vekiller tarafından yöneltilen Trump yönetiminin Orta  Doğu ve İran konusundaki stratejisine ilişkin sorularına da yanıt veren Hook, ABD  yönetiminin ana planının bölgedeki savunmayı güçlendirmek ve İran ile anlaşma  sağlamak olduğunu kaydetti.

Hook, "Hiç kimse barışa olan inancımızdan ve İran ile ilişkileri  normalleştirmek ve kapsamlı bir müzakereye varmamıza dair verdiğimiz çabadan  şüphe duymamalı. ABD'nin amacı, Tahran ile kapsamlı bir müzakere sağlamak. İran  halkı için masaya daha parlak bir gelecek imkanı koyduk." diye konuştu.

ABD tarafından alınan bölgeye daha fazla asker gönderilme kararı ve  Körfez ülkelerinin silahlandırılmasını "İran'dan gelebilecek saldırıya karşı  önlem" olarak tanımlayan Hook, "Bu adımlar, İran'a karşı saldırı hazırlığı  değil." ifadesini kullandı.

Öte yandan, kendisine yöneltilen "Trump yönetiminin, İran'ın El Kaide  ile olan bağlantıları sebebiyle İran'a karşı askeri eylem başlatma yetkisi  olduğuna inanıp inanmadığı" sorusuna sessiz kalan Hook, Trump yönetiminin  yasalara uyacağını söylemekle yetindi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!