Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

ABD'den flaş Türkiye açıklaması

ABD Savunma Bakanı James Mattis, Türkiye'nin kaygılarına yönelik Suriye'nin kuzeyinde birkaç bölgede gözlem noktası kuracaklarını açıkladı.

ABD'den flaş Türkiye açıklaması

ABD Savunma Bakanlığında (Pentagon) gazetecilerle bir araya gelen  Mattis, "Türkiye bir NATO ortağıdır. Onların Esed rejiminin Suriyesinden kaynaklı  terör tehdidine yönelik meşru kaygıları var." dedi.

Savunma Bakanı Mattis, Beşşar Esed'in Rusya ve İran'ın desteği ile  ülkesinde katliam yaptığını ve ülkeyi böldüğünü ifade ederek, "Türkiye'nin,  Suriye sınırında yer alan bir NATO ülkesi olarak kaygılanması için birçok nedeni  var. Bu kaygıların hiç birini ciddiye almıyor değiliz. Suriye'nin kuzeyine bir kaç bölgede gözlem noktası kuruyoruz. Bu şimdi bir değişikliktir. Suriye'nin  kuzey sınırı boyunca birkaç yerde gözlem noktaları kuracağız, çünkü en azından  bizim faaliyet alanımızdan kaynaklı bir şey gördüğümüzde Türkleri uyarmak  istiyoruz. Bu konuda Türkiye ile yakın iş birliği içindeyiz. Türkiye'ye yakından  bu konuyu danışıyoruz. Hem ordu hem de Dışişleri Bakanlığı onlara danışıyor.  Türkiye'ye yönelik ortaya çıkabilecek ve gördüğümüz her türlü tehdidi takip  etmeye çalışacağız." ifadelerini kullandı.

Kuracakları noktaların açık bir şekilde gece ve gündüz seçilebilecek  şekilde işaretlenmiş olacağını kaydeden Mattis, "Türk ordusu ile sınırın  karşısından çok konuşuyor olacağız. Gece ve gündüz çok açık bir şekilde işaretli  bölgeler olacak. Böylece Türkler bizim tam olarak nerede olduğumuz net olarak  görecek." diye konuştu.

James Mattis, gözlem noktalarının kurulma sebebini ise şu sözlerle  açıkladı:

"Bu, Orta Fırat Vadisi'nde savaşanların savaştan çekilmemesini ve  coğrafi halifelikten geriye kalan kısmını bitirmeye devam etmelerini sağlamak  üzere dizayn edilmiştir. Düşman küçük bir alana sıkıştıkça, ellerindeki alanları  daha da güçlendiriyorlar ve tabii kaç ay önceden beri ifade ettiğimiz gibi orada  zor bir savaş var."

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!