Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

ABD demokrasinin başarısı

Başbakan Yardımcısı Arınç, ''Afrika'dan Amerika'ya gitmiş birinin ABD'de başkan seçilmiş olması gerçekten Amerikan demokrasisinin başarısıdır'' dedi.

ABD demokrasinin başarısı

''Afrikalı Medya Liderleri Forumu''na katılmak üzere Senegal'in başkenti Dakar'da bulunan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, yeniden ABD başkanı seçilen Barack Obama'yı tebrik etti.

Arınç, yüzyıllardır kölelerin batıya götürülmesinde kullanılan Goree adasına giderken Coumba Castel isimli feribotun dümenine geçerek bir süre kullandı.

Köle adasını gezdi

Köle adası olarak bilinen adadaki köle evlerini gezen Arınç, yetkililerden bilgi aldı. Kölelik düzenini Arınç'a anlatan Senegalli görevli, Goree adasına getirilerek burada yaşlarına göre tasnif edilen kölelerin, sonra çoğu zaman bir şişe rom içkisi, bir ayna veya süs eşyası fiyatına batıya gönderildiğini anlattı.

Halen müze olarak kullanılan, kölelerin Afrika'dan gidip bir daha geri dönmediği için ''geri dönüşü olmayan kapı'' olarak bilinen kapıyı bir süre inceleyen Arınç, kapının önünde gazetecilere görüntü verdi.

Senegalli'den Türkiye'ye teşekkür

Dönüşte Senegallilerle sohbet eden Arınç'a, Ömer Abdü isimli bir Senegalli, Türkiye'nin tüm dünyadaki Müslümanlar için elinden gelen her şeyi yaptığını söyleyerek, ''Türkiye'nin çalışmalarını, Kurban Bayramı'ndaki yardımlarını ve yardım kuruluşlarının çabalarını takdirle karşılıyoruz'' dedi.
Arınç, gemideki Senegallilerle birlikte ''Allah'ım, Türkiye'yi muvaffak et. Dünya Müslümanlarının zulüm ve gözyaşlarını dindir'' şeklinde dua etti.

Amerikan demokrasisinin başarısı

Daha sonra gazetecilerde ABD seçimlerini değerlendiren Arınç, ''Bulunduğumuz Afrika'da yüz yıllardır süren köleliğin ardından, Afrika'dan Amerika'ya gitmiş birinin ABD'de başkan seçilmiş olması gerçekten Amerikan demokrasisinin başarısıdır'' diye konuştu.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!