"ABD'deki hemen hemen her evde Türk mermeri kullanılıyor"

Mamet Madencilik Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Selçuk Çevik, "Türk mermeri ABD'deki hemen hemen her evde, birçok lüks konutta ve sanatçıların, sporcuların malikanelerinde kullanılıyor. Ancak bunun bizim mermerimiz olduğunu bilmiyorlar. Mermercilerin, gerekirse bir lobi kurup öncelikli olarak Türk mermeri algısını yükseltmesi ve markalaşması gerekiyor." ifadelerini kullandı.

''ABD'deki hemen hemen her evde Türk mermeri kullanılıyor''

Çevik, yaptığı açıklamada, 2017 yılında 2,05 milyar dolar olan mermer  ihracatının, geçen yıl küçük bir düşüşle 1,91 milyar dolara gerilediğini ifade  ederek, en çok ihracat yapılan ilk üç ülkenin ise 2017'de olduğu gibi yine Çin,  ABD ve Suudi Arabistan olduğunu kaydetti.

Çevik, Çin'e ihracatın 2018 yılında kendi iç pazarında yaşadığı  sıkıntılar ve diğer ülkelerle olan gümrük problemleri nedeniyle 945,7 milyon  dolardan 773,8 milyon dolara gerilediğini aktararak, buna karşın ABD'ye ihracatın  294,4 milyon dolardan 299 milyon dolara, Suudi Arabistan'a ihracatın ise 104,6  milyon dolardan 105,9 milyon dolara yükseldiğini ifade etti.

Mustafa Selçuk Çevik, "Bu yıl genel olarak fiyatların yükseleceğini  öngörüyoruz. Yükselen fiyatlarla birlikte Türkiye'nin mermer ihracatı da  yükselişe geçecek." değerlendirmesinde bulundu.

Panama merkez, hedef Latin Amerika

Çevik, mermer ihracatında fiyatların yanında yeni pazarlar bulma  konusunun da çok önemli olduğuna işaret ederek, özellikle Latin Amerika'nın büyük  bir potansiyeli olduğunu kaydetti. Türk şirketlerinin Panama'yı üs haline  getirerek Latin Amerika ülkelerine ulaşabileceğini belirten Çevik, şunları  kaydetti:

"Mermerde en zengin ülke biziz ve elimizde çok önemli bir değer var.  Türkiye'de 660 çeşit mermer çıkıyor. Eğer elimizdeki pazarları çeşitlendirebilir  ve daha fazla ülkeye gidebilirsek sektörü de çok daha ileriye taşıyabiliriz.  Cumhurbaşkanımız, geçtiğimiz günlerde 35 adet yeni Türk Ticaret Merkezi  açılacağını söyledi. Bütün TTM'lerde mermercilerin de olması gerektiğini  düşünüyorum. Biz bu TTM'ler ile beraber Latin Amerika ülkelerinde pazar  oluşturabiliriz. Bunun için İstanbul Maden İhracatçıları Birliği'nin (İMİB) yeni  pazarlara gitmek üzere sektörün önünü açacağını ve hızlıca çalışmalarda  bulunacağına inanıyorum."

"Markalaşma konusunda sıkıntı var"

Çevik, Türk mermerinin çok kaliteli bir mermer olmasına karşın  özellikle markalaşma anlamında ciddi sıkıntılar olduğunu belirterek, Türk taşı  markasını öne çıkarak önce katma değeri yükseltmek gerektiğini vurguladı.

Dünyadaki mimarların Türk taşını yeterince tanımadığını, özellikle  İtalya'nın bu konuda çok önemli bir marka olduğunu belirten Çevik, şunları  kaydetti:

"Halbuki Türk mermeri ABD'deki hemen hemen her evde, birçok lüks  konutta ve sanatçıların, sporcuların malikanelerinde kullanılıyor. Ancak bunun  bizim mermerimiz olduğunu bilmiyorlar. Mermercilerin, gerekirse bir lobi kurup  öncelikli olarak Türk mermeri algısını yükseltmesi ve markalaşması gerekiyor.  Tasarım ve inovasyonla dünya mermer pazarına damga vurmalıyız."

Çevik, mermerde kalite standardı konusunun da çok önemli olduğunu  vurgulayarak, yurt içinde Türk mermerine bir standart oluşturulması gerektiğini  kaydetti. Standartlar belirlendikten sonra mermeri tek bir marka ile satmak  gerektiğinin altını çizen Çevik, böylece markalaşma konusunda da güçlü bir adım  atılabileceğini kaydetti.

Türkiye'nin en önemli mermer yataklarından biri olan Marmara Adası'nı  örnek veren Çevik, "Marmara Adası'ndan çıkan mermer dünyada Marmara Mermeri  olarak bilinmesine karşın tüm firmalar bunu farklı farklı isimlerle satıyor.  Benzer şekilde Burdur bölgesinden çıkan 3 farklı taş da çeşitli isimlerle  satılıyor. Bizim her bölgenin mermerini tek marka olarak satarak kaliteyi  yükseltme ve markalaşma şansımız var." ifadelerini kullandı.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!