Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

ABD'de yangından kaçmaya çalışan çocuk kucağında köpeği ile ölü bulundu

ABD'nin Oregon eyaletinde yangından kaçmaya çalışan 13 yaşındaki Wyatt Tofte, sığındıkları araçta anneannesi ve kucağında köpeği ile birlikte ölü bulundu

ABD'de yangından kaçmaya çalışan çocuk kucağında köpeği ile ölü bulundu

Yerel medyada yer alan haberlere göre, ABD'nin batı kıyısını etkisi altına alan yangınlarda, Oregon eyaletinin Marion bölgesinde alevlerden kaçmaya çalışan 13 yaşındaki Wyatt Tofte, sığındığı araçta kucağında köpeği ile ölü bulundu. Çocuğun yanında 71 yaşındaki anneannesi Peggy Mosso'nun da bulunduğu ve onun da hayatını kaybettiği belirtildi. Çocuğun annesi Angela'nın ise aracın yanında onları kurtarmaya çalışırken bulunduğu ve kritik durumda olduğu ifade edildi. Ayrıca, çocuğun babası Chris'in de kurtulduğu belirtildi.

Yerel medyaya konuşan bir aile yakınının "Ailemiz 13 yaşındaki iyi kalpli Whatt'ımız ve anneannesi Peggy'nin, Santiam Yangını'ndaki kaybıyla harap oldu. Wyatt'ı uzun süre aradıktan sonra, kucağında köpeği ile bir arabada bulundu, ancak maalesef yangından kurtulamadı. Tüm vücut yanığı olan Angie'nin (Angela) durumu kritik. Tüm acil yardım görevlilerine ve aramaya yardım eden kişilere teşekkür etmek istiyoruz. Ailemiz, bu korkunç trajedi sırasında herkesten aldığı sevgi ve destek için de teşekkür ediyor" ifadelerini kullandığı belirtildi.

YETKİLİLER SAYININ ARTMASINDAN ENDİŞELENİYOR

ABD'nin batı yakasında bulunan California, Oregon ve Washington eyaletlerinde son bir ayda en az 26 kişinin ölümü ile sonuçlanan orman yangınları etkisini sürdürürken, Oregon Acil durum Yönetim Ofisi Direktörü Andrew Phelps, "Yangına bağlı ölümlerle mücadele ediyoruz, mevcut kayıplara bakarak, toplu ölümler beklediğimizi söyleyebilirim." şeklinde açıklamada bulundu.

Oregon Valisi Kate Brown da orman yangınlarında 1 milyon hektardan fazla alanın küle döndüğünü ve düzinelerce insanın hala kayıp olduğunu söyledi.

Vali Brown, Oregon'da her yıl toplamda 500 bin dönüme yakın alanın yangınlarda zarar gördüğünü, ancak bu sene bir kaç haftada yanan alanın bunun iki katına ulaştığını kaydederek, eyalet nüfusunun yüzde 10'unun tahliye edilmesine yol açan yangınları, ''benzeri görülmemiş'' olarak nitelendirdi.

Batı yakasında devam eden yangınların büyük zarar verdiği eyaletlerden Washington'da yetkililer, itfaiye birimlerine gelen asılsız kundaklama ihbarlarından yorulduklarını ifade etti.

Mason County Şerif Bürosu, Washington sakinlerini, münferit kundaklama dedikodularını, ABD'deki ırkçılık ve polis şiddeti karşıtı gösterilerde boy gösteren Antifa üyelerinin "batı kıyısı boyunca yangın çıkarmak için komplo kurması" gibi asılsız söylentileri yaymayı bırakmaya çağırdı.

En çok tahribatın yaşandığı California genelinde, 15 Ağustos'tan bu yana düşen 13 binden fazla yıldırım 900'den fazla yangına neden olurken, 64 binden fazla insan tahliye edildi, 12 bin 500 kilometrekareden fazla ormanlık alan kül oldu.

ABD Başkanı Donald Trump, California'da devam eden yangınları "büyük afet" ilan ederek federal yardıma onay vermişti.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!