ABD'de senato toplantı! Selman kararı

ABD'de senatörler, Veliaht Prens Selman'ın Kaşıkçı cinayetinin suç ortağı olduğundan "yüksek derecede emin" olduklarını belirten tasarıyı Senato'ya sundu

ABD'de senato toplantı! Selman kararı

ABD'li bir grup senatör, Suudi Veliaht Prens Muhammed bin Selman'ın Cemal Kaşıkçı cinayetinden sorumlu tutulmasını öngören tasarıyı Senato'ya sundu. ABD'nin önde gelen senatörlerinden Cumhuriyetçi Lindsey Graham, Marco Rubio ve Todd Young ile Demokrat senatörler Dianne Feinstein, Ed Markey ve Christopher Coons tarafından sunulan tasarıda, Veliaht Prens Selman'ın Kaşıkçı cinayetinin suç ortağı olduğundan "yüksek derecede emin" olunduğu belirtildi. Tasarıda, Suudi Prens Muhammed bin Selman'ın cinayeti işleyen güvenlik timini kontrol ettiğine vurgu yapılırken, "Bu durum, bu iğrenç işi yürütme planının başında Veliaht Prens'in olduğunu gösterir" ifadesi kullanıldı.

TRUMP'A BASKI

Senatör Graham, tasarıyı duyuran yazılı açıklamasında, ABD'de oturum izni bulunan Kaşıkçı'nın 3 çocuğunun da Amerikan vatandaşı olduğuna dikkati çekerek, "ABD'nin vahşi Kaşıkçı cinayeti hakkında net bir açıklama yapmasının, ulusal güvenlik çıkarları için hayati önem taşıdığına inanıyorum" görüşünü paylaştı. Tasarıya imza atan senatörlerden Rubio ise aynı açıklamada, Muhammed bin Selman'ın Kaşıkçı cinayetini bildiğine yönelik hiçbir şüpheye yer olmadığını, aksine buna göz yumduğunu ve yöneterek katıldığını belirtti. Sunulan tasarıda ayrıca, Donald Trump yönetimine ve uluslararası topluma, Kaşıkçı cinayetinin yanı sıra, Yemen'deki insani kriz, Katar'ın ablukaya alınması ve diğer muhaliflere uygulanan baskıdan dolayı da Veliaht Prens Muhammed bin Selman'ın sorumlu tutulması çağrısı yapıldı. CIA Direktörü Gina Haspel, 4 Aralık'ta Kaşıkçı cinayetine ilişkin bazı senatörlere kapalı oturumda bilgi vermişti. Brifingin ardından basına açıklamalarda bulunan senatörler de Kaşıkçı cinayetinin emrini Muhammed bin Selman'ın verdiğine dair şüphelerinin kalmadığını dile getirmişti.

SUUD LOBİSİ TRUMP'IN OTELİNE YERLEŞTİ

Washington Post gazetesi, Suudi Arabistan adına faaliyetler yürüten lobicilerin 2016'daki başkanlık seçimlerinden sonra ABD Başkanı Donald Trump'ınWashington'daki otelinde üç ay boyunca yaklaşık 500 odaya ücret ödediğini öne sürdü. Haberde, Suudi Arabistan'ı temsil eden lobicilerin Trump'ın hala sahibi olduğu otele 270 bin dolar ödediği kaydedildi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!