Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

ABD'de salgın alarmı: Kirpileri öpmeyin!

ABD'de Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC), "evde beslenen kirpilerle" bağlantılı olduğuna inanılan ve çok sayıda eyaleti kapsayan bir salmonella salgınını araştırıyor.

ABD'de salgın alarmı: Kirpileri öpmeyin!

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC), Perşembe günü 17 eyalette toplam 32 kişiye Salmonella Typhimurium suşunun bulaştığını açıkladı. Görüşülen 23 hastadan 16'sının bir kirpiyle temas ettiği bildirildi. Cuma itibarıyla herhangi bir ölüm bildirilmedi ancak 5 kişi hastaneye kaldırıldı.

CDC, salmonellanın bakteriye maruz kaldıktan 6 saat ila 6 gün sonra ishal, ateş ve mide krampları gibi semptomlara neden olduğunu ve hastalığın genellikle 4 ila 7 gün sürdüğünü belirtti. Tedavinin genellikle gerekmese de, bazı vakalarda hastaneye yatmayı gerektirecek kadar şiddetli olabileceği söylendi.

Kurum, insanları hasta eden salmonella suşunun New York'taki hasta bir kişinin evinde bulunan kirpiden toplanan örneklerde belirlendiğini söyledi. CDC ayrıca, sahiplerinin kirpileri evcil hayvan dükkanları, yetiştiriciler veya online mağazalar gibi çeşitli kaynaklardan satın aldıklarını bildirdiğini ve "ortak bir kirpi kaynağını tespit edilmediğini" ekledi.

Salgınları araştıran CDC, kirpilerin "sağlıklı ve temiz görünseler de dışkılarında Salmonella mikropları taşıyabileceklerini" ve bu mikropların kolayca yayılabileceğini evcil hayvan sahiplerine hatırlattı.

Sağlık kuruluşu, salmonelladan korunmak için insanlara ellerini sabunla yıkamalarını, kirpileri öpmekten veya kucaklamaktan kaçınmalarını ve yaşam alanlarını temiz tutmalarını önerdi. 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!