Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

ABD'de katil eşek arılarının yuvası bulundu

Yeni tip corona virüs (Covid-19) pandemisi nedeniyle ağır kayıplar veren ABD, aynı zamanda geçen Nisan ayından beri katil eşek arılarıyla da mücadele ediyor. Ülkede telaşa neden olan ölümcül arılara ait bir yuva, Washington eyaletindeki küçük bir kasabada tespit edildi. 200 dev eşek arısına ev sahipliği yapan kovan, bilim insanları tarafından vakumlu bir cihazla yok edildi.

ABD'de katil eşek arılarının yuvası bulundu

Yeni tip corona virüs salgının merkezi durumdaki ABD'de halk, ilkbahar ayından bu yana zehirli eşek arısı paniği yaşıyor. Kibrit kutusu büyüklüğündeki Asya kökenli dev eşek arıları, özellikle ülkenin Kanada'ya komşu olan Washington eyaletini mesken tutmuş durumda...

İNSANLAR İÇİN ÖLÜMCÜL

Kanat açıklığı 7 santimetre olan, dünyanın en büyük eşek arısı birkaç saat içinde diğer tüm arı türlerinin başını keserek öldürülmesiyle ünlü ve ısırığı insanlar için oldukça ölümcül. Japonya'da her yıl, dev eşek arılarının sokması nedeniyle yaklaşık 50 ölüm meydana geliyor.

Öte yandan, Uzmanlar dev eşek arılarının öncelikle, diğer arı türleri için büyük bir tehlike olduğunu belirtiyor. Asya dev eşek arısı kolonisi birkaç saat içinde yaklaşık 30 bin arıyı öldürebiliyor. 

HEPSİNİN AVLANMASINI ÖNERİYORLAR

Bilim insanları, katil arı kraliçesinin ABD'ye yerleşmeden önce popülasyonlarını yok etmek umuduyla, görülen tüm Asya eşek arılarının avlanması gerektiğini söylüyor.

BULUNAN İLK YUVA YOK EDİLDİ

Bununla birlikte, bilim insanları katil eşek arılarının yerini tespit etmek için uzun süredir devam eden yoğun çlışmalar gerçekleştiriliyor. Washington Eyaleti Tarım Bakanlığı, Kanada sınırında yer alan küçük bir kasaba olan Blaine'deki özel bir mülkteki ağacın içindeki oyukta yuva keşfettiklerini açıkladı.

Araştırmacılar, yaklaşık 200 arının bulunduğu kovanı bir vakum cihazıyla başarıyla yok ettiklerini açıkladı.

KARGOYLA GELMİŞ YA DA YENİLMEK İÇİN YETİŞTİRİLİYOR OLABİLİR

Diğer taraftan araştırmacılar,  Asya dev eşek arılarının  ABD'ye nasıl girdiğini henüz bilmiyor.  Ancak, bir kargo gemisinde ya da Asya'dan Kuzey Amerika'ya taşınan bir ürünün içinde  kış uykusuna yatmış olabilecekleri düşünülüyor.

Washington Eyaleti Tarım Bakanlığı'ndan bir entomolog olan Chris Looney, "Daha az olası bir senaryoda ise  burada birileri satmak için katil arıları yetiştiriyor olabilir dedi. Asya ülkelerindeki bazı insanlar etli eşek arısı yerler ve bu bazen performans arttırıcı bir takviye olarak kullanılır" ifadelerini kullandı.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!