Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

ABD'de dindarlık oranında büyük düşüş

Gallup tarafından ABD'de gerçekleştirilen bir araştırmada, ülkedeki kiliselere üyelik oranının son 20 yılda yüzde 70'lerden yüzde 50'lere düştüğü belirlendi.

ABD'de dindarlık oranında büyük düşüş

ABD'de kiliseye üyeliklerden yola çıkılarak yapılan  bir çalışmada, ülkedeki dindarlık oranının son 20 yılda yüzde 50'lere düştüğü ortaya konuldu. 

Gallup tarafından yapılan ve internet sitesinde yayımlanan araştırma  raporunda, son 20 yılda ABD'de dindarlık oranının "keskin bir şekilde  gerilediğinin görüldüğü" kaydedildi.

Raporda, 1998-2000 yıllarında kiliseye üye olanların oranı yüzde 69  iken 2016-2018 yıllarında bu oranın yüzde 52'ye düştüğü vurgulandı.

Yeni yüzyılda ABD'de yetişkinler arasında "herhangi bir dinle bağı  olmadığını" belirtenlerin yüzde 8'den yüzde 19'a çıktığı kaydedilen raporda,  1998-2000 yıllarında Amerikalıların yüzde 90'ının "bir din ile bağı olduğunu"  ifade ederken, bu oranın 2016-2018'de yüzde 77'ye düştüğüne işaret edildi.

"ABD çok daha az dindar duruma geldi"

Ülkede 50 eyalette rastgele seçilen katılımcılarla yapılan  araştırmanın raporuna göre, 1980 ve üstü doğumlu olan "milenyum nesli"nin yüzde  68'i kendini bir din ile ilişkilendirirken, yüzde 29'u herhangi bir dine mensup  olmadığını belirtti.

Bu yılın başından beri "milenyum nesli"nin üzerinde devam eden  anketlerde "dini olmayanlar"ın oranının yüzde 33'ü gösterdiği ifade edilen  raporda, "Bu oran hala artmaya devam ediyor olabilir." değerlendirmesinde  bulunuldu.

Araştırma raporunda "ABD, özellikle Batı ülkeleri arasında en dindar  ülkelerden biri olmasına rağmen, eskiden olduğundan çok daha az dindar duruma  geldi. Amerikalıların sadece dörtte üçe yakını kendini bir dinle özdeşleştiriyor  ve bunların da ancak yarısı dini mekanlara bağı olduğunu söylüyor."  değerlendirmesine yer verildi.

Amerikalıların kiliselere olan güven kaybına dikkat çekilen raporda,  "Bu eğilimler sadece rakamlardan ibaret değil, binlerce ABD kilisesinin her yıl  kapandığı gerçeğinde ortaya çıkıyor. Gelecekte dindar Amerikalılar, ibadet  yerleri için daha az seçenekle karşı karşıya kalacak." ifadelerine yer verildi.

Araştırma konusunda 1998-2000 yılları için 7 bin 184, 2016-2018  yılları için de 7 bin 688 kişi ile görüşüldüğü kaydedildi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!