ABD, Çin'i 'döviz manipülatörü' ilan etmedi

ABD Hazine Bakanlığı, ülkenin önemli ticaret partnerlerinin Çin de dahil olmak üzere döviz manipülasyonu yapmadığını açıkladı.

ABD, Çin'i 'döviz manipülatörü' ilan etmedi

Bakanlık, her 6 ayda bir yayımlanan "ABD'nin Önemli Ticaret  Partnerlerinin Makroekonomik ve Döviz Kuru Politikaları" raporunun Ekim 2018  sayısını yayımladı.

Çin, Meksika, Japonya, Almanya, İtalya, Hindistan, Güney Kore, Tayvan,  İsviçre, Fransa, Kanada, İngiltere ve Brezilya olmak üzere 13 ülkenin ilgili  politikalarını inceleyen rapor, Çin'in para birimi yuanın değerinde yaşanan  kayıptan ötürü "döviz manipülatörü" olarak nitelendirebileceği iddialarını boşa  çıkardı.

Buna karşın, Çin'in döviz kuruna yönelik faaliyetlerini şeffaf  olmamakla eleştiren raporda, "Yuan'da son dönemde yaşanan değer kaybı Çin'in  ABD'ye verdiği ticaret fazlasını muhtemelen büyütecek. ABD Hazinesi, Çin'in  rekabetçi manipülasyondan uzak durmaya yönelik tahaahhütlerine sadık kalmasına ve  döviz kuruna rekabetçi nedenlerle müdahale etmemesine büyük önem veriyor"  ifadelerine yer verildi.

Raporda, ayrıca Çin, Almanya, Hindistan, Japonya, Güney Kore ve  İsviçre'yi döviz faaliyetlerinin yakından takip edilmesi amacıyla "İzleme  Listesi"nde tutmaya devam edeceğini bildirildi.

ABD Hazine Bakanlığı, "ABD'nin Önemli Ticaret Partnerlerinin  Makroekonomik ve Döviz Kuru Politikaları" raporunun bundan önceki üç sayısında da  Çin'i döviz manipülasyonuyla itham etmekten kaçınması, ABD Başkanı Donald  Trump'ın seçim vaatlerinden biriyle ters düşüyor.

Trump, seçim kampanyası boyunca yuanın değerini piyasaya müdahale  ederek düşük tutmakla suçladığı Çin'i göreve geldiği ilk gün döviz manipülatörü  ilan etme vaadinde bulunmuştu.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!