ABD bir Rus vatandaşını ara seçimlere müdahale etmekle suçladı

ABD Adalet Bakanlığı, 6 Kasım'da yapılacak Kongre ara seçimlerine siber saldırılarla müdahale etmeye çalıştığı iddiasıyla ilk kez bir Rus vatandaşını suçladı.

ABD bir Rus vatandaşını ara seçimlere müdahale etmekle suçladı

Adalet Bakanlığı, Elena Alekseevna Khusyaynova adlı kadın hakkında  yapılan suçlamaya dair yazılı bir açıklama yaptı.

Bakanlık, açıklamasında, ABD'nin Virginia eyaletinde yaşayan  Khusyaynova'nınRusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e yakın Rus iş adamı Yevgeny  Viktorovich Prigozhin tarafından fonlanan Concord yönetim ve danışmanlık şirketi  ile Concord yemek dağıtım şirketi firmalarında baş muhasebeci olarak çalıştığını  ve sosyal medya üzerinden ABD seçimlerine yönelik manipülasyon yaptığını ileri  sürdü.

Khusyaynova'nın, Amerikan aktivist görünümlü binlerce sosyal medya ve  mail hesabı oluşturarak bölücü siyasi içerik paylaştığını belirten bakanlık  yetkilisi Savcı Zachary Terwilliger, "Günüzüme kadar devam eden bu tarz  saldırıların stratejik hedefi, ABD siyasi sisteminde anlaşmazlık çıkarmak ve  demokratik kurumlarımıza olan inancımızı baltalamaktır." değerlendirmesinde  bulundu.

Terwilliger, "Bu dava, federal güvenlik makamlarının yasa dışı yabancı  etki faaliyetlerinin sorumlularını bulmak ve kovuşturmak için agresif bir şekilde  çalıştığını ve yabancı aktörlerin hükümetimizin kanuni işlevlerini engelleme  gayretlerine sessiz kalmayacaklarını göstermektedir." ifadelerini kullandı.

Khusyaynova'nın, ocak ayında yapılacak seçimlere müdahale etmekle  suçlanan ilk kişi olduğu ve çalıştığı şirketlerin sahibi olan iş adamı Yevgeny  Viktorovich Prigozhin'in ise daha önce Rusya'nın 2016 seçimlerine müdahale  iddialarını araştıran özel yetkili savcı Robert Mueller tarafından suçlandığı  belirtildi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!