ABD Başkanı Trump'tan Cemal Kaşıkçı açıklaması

ABD Başkanı Donald Trump, gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın kaybolması olayına ilişkin, "Türkiye güçlü bir şekilde konuyu inceliyor. Hep birlikte bakıyoruz. Kaşıkçı olayına tepkim, Kral ve Veliaht Kral'ın konuyu bilip bilmemesine bağlı. Öncelikle, ne oldu? Ya da onlar biliyor muydu? Eğer bilgileri dahilinde olduysa bu çok kötü." dedi.

ABD Başkanı Trump'tan Cemal Kaşıkçı açıklaması

Trump, Beyaz Saray'a yakınlığıyla bilinen Fox TV kanalına, 2 Ekim'de  resmi işlemler için Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğu'na gittikten  sonra bir daha kendisinden haber alınamayan  gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın  kaybolmasına ilişkin açıklamalar yaptı.

Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'nun, Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'a  giderek Veliaht Prens Muhammed bin Salman'la bir araya geldiğini bildiren Trump,   "Şu anda Veliaht Kral ile birlikte, ne olup bittiğini anlamaya çalışıyor. Çok  fazla şey belirlenecek." ifadesini kullandı.

"Türkiye güçlü bir şekilde konuyu inceliyor." diyen Trump, "Hep  birlikte bakıyoruz. Türkiye ve Suudi Arabistan güçlü bir şekilde meseleyi  inceliyor.  Kaşıkçı olayına tepkim, Kral ve Veliaht Kral'ın konuyu bilip  bilmemesine bağlı. Öncelikle, ne oldu? Ya da onlar biliyor muydu? Eğer bilgileri  dahilinde olduysa bu çok kötü." değerlendirmesinde bulundu.

ABD Başkanı Trump, bu açıklamadan saatler önce bin Salman ile telefon  görüşmesi yaptığını ve görüşmede bin Salman'ın kendisine Kaşıkçı'nın  kaybolmasıyla ilgili İstanbul'daki konsolosluk binasında ne olduğuna dair bilgisi  bulunmadığını söylediğini aktarmıştı.

Suudi reformistler için önemli bir platform olan Al Watan gazetesine  katkı veren ve aynı zamanda Washington Post gazetesinde yazılar yazan Cemal  Kaşıkçı'dan, 2 Ekim Salı günü resmi işlemler için Suudi Arabistan'ın İstanbul  Başkonsolosluğu'na gittikten sonra bir daha haber alınamamıştı.Emniyet  kaynaklarınca yapılan değerlendirmede, Kaşıkçı'nın gittiği Suudi Arabistan  Başkonsolosluğu'ndan bir daha çıkmadığı teyit edilirken, başkonsolosluk binasında  aynı saatlerde, 2 uçakla İstanbul'a gelen ve aralarında yetkililerin de yer  aldığı 15 Suudi vatandaşının bulunduğu, bu kişilerin daha sonra geldikleri  ülkelere döndükleri belirlenmişti.

Kaynak: BURSADA BUGÜN

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!