ABD balistik füze denedi

ABD Hava Kuvvetleri Küresel Taaruz Komutanlığı, nükleer başlıksız Minuteman III kıtalar arası balistik füzesini denediğini duyurdu.

ABD balistik füze denedi

Hava Kuvvetlerinden yapılan yazılı açıklamada denemenin California  eyaletindeki Vanderberg Hava Kuvvetleri Üssü'nde yapıldığı belirtildi.

Açıklamada ayrıca kıtalar arası balistik füzenin üzerinde atmosfer  dışına çıktıktan sonra atmosfere tekrar geri dönüş sağlayan bir test aracının da  bulunduğu kaydedildi.

Testin Kuzey Kore'nin balistik füze testinden sonra yapılmasına dikkat  çekilerek, Hava Kuvvetleri bu faaliyetin herhangi bölgesel tansiyon veya olaya  karşılık olmadığı iddia edildi.

Açıklamada, "Bu test ABD'nin nükleer caydırıcılığının, güçlü, esnek,  hazır ve 21. yüzyıl tehditlerine karşı ve müttefiklerimize güvence vermek üzere  uygun hale getirilmiş olduğunu gösteriyor." ifadelerine yer verildi.

Açıklamada ayrıca, test aracının yaklaşık 4 bin 200 mil (6 bin 750  kilometre) uçtuğu ve füzenin Marshall Adaları'nda Kwajalein'e yakın bir yere  düştüğü bilgisi paylaşıldı.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!