Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

ABD: 14 Mayıs'ta açılacak!

Dışişleri Bakanlığı, Tel Aviv'den Kudüs'e taşıma kararı aldıkları büyükelçilik binasının 14 Mayıs'ta açılacağını duyurdu.

ABD: 14 Mayıs'ta açılacak!

ABD Dışişleri Bakanlığı, Başkan Donald Trump'ın Tel  Aviv'den Kudüs'e taşınması kararı aldığı İsrail'deki büyükelçilik binasının 14 Mayıs'ta açılacağını bildirdi. 

Bakanlıktan konuya ilişkin yapılan yazılı açıklamada, şunlara yer  verildi:

"ABD Dışişleri Bakanlığı olarak Kudüs'tekiABD İsrail büyükelçilik  binamızın 14 Mayıs'ta açılacak olmasından gurur duyuyoruz. Bu sürece, Büyükelçi  David M. Friedman başkanlık edecek ve Başkanlık delegasyonuna Dışişleri Bakan  Yardımcısı John Sullivan, Hazine Bakanı Steven Mnuchin, danışmanlar Hared Kushner  ve Ivanka Trump öncülük yapacak."

Açıklamada ayrıca Dışişleri Bakan Yardımcısı John Sullivan'ın İsrail  Başbakanı Binyamin Netanyahu ile bir araya geleceği kaydedildi.

ABD Büyükelçiliği için kentteki bazı cadde ve sokaklara adres  levhaları yerleştirildiği bildirilmişti.

Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) Genel Sekreteri Saib Ureykat yaptığı  açıklamada, devlet temsilcilerini, diplomatları ve sivil toplum kuruluşlarını  ABD'nin 14 Mayıs'ta yapmayı planladığı büyükelçilik açılış törenini boykot etmeye  çağırmıştı.

ABD Büyükelçiliğinin, yeni bina inşa edilene kadar Kudüs'teki  Başkonsolosluğu geçici merkez olarak kullanması bekleniyor.ABD Başkanı  Trump, 6 Aralık 2017'de Beyaz Saray'da düzenlediği basın toplantısında, Kudüs'ü  "İsrail'in başkenti" olarak tanıdığını ve ABD Büyükelçiliğinin Tel Aviv'den  Kudüs'e taşınması talimatı verdiğini açıklamıştı. ABD yönetimi büyükelçiliğini  Tel Aviv'den Kudüs'e 14 Mayıs'ta taşıma kararı almıştı. Karar, bölgesel ve  uluslararası düzeyde ve Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda büyük tepkiyle  karşılanmıştı.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!