Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

AB'ye vizede "güven" eksikliği

Knaus,Türkiye ile vizedeki ana problemin diyalogla çözülebileceğini söyledi.

AB'ye vizede ''güven'' eksikliği

Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış'ın yoğun diplomasi trafiği yürüttüğü  "vizesiz seyahat" çalışmalarında tıkanan damarlar yavaş yavaş açılıyor.

Brüksel'de düzenlenen bir panelde tartışılan "Türkiye'ye vizelerin kaldırılması" konusunda uzmanlar en büyük engelin karşılıklı güven eksikliği olduğunu düşünüyor.

Avrupa istikrar girişimi Bakanı Gerald Knaus, "Bugün ana problem güven eksikliği ve bu sadece yoğun diyalogla çözülebilir. Ankara Avrupa Birliği'nin talepleri yerine getirilse bile Brüksel'in sözlerini tutmayabileceği ve yüksek ekonomik bedeli Türkiye'nin ödemek zorunda kalacağından endişeli. Brüksel'de de benzer endişeler var. Ancak Türkiye Avrupa Birliği'ne  'biz bu işi tamamlamaya niyetliyiz, geri kabulu imzalayacağız. Ancak 2 yıl içinde objektif ve adil bir şekilde muamele edildiğini görmezsek geri kabul anlaşmasından imzamızı çekeceğiz.' diyebilir." Dedi.

Knaus'a gore vizelerin kaldırılması Türkiye'ye olduğu kadar Avrupa'ya da olumlu yansıyacak.

Knaus, göçman konusuna da değindi. Knaus, "İki taraf da büyük kazanç sağlayacak. Sıkı bir sınır kontrol yönetimi ile Avrupa Birliği'ne kaçak göçmenlerin gelmesinin önüne geçilirken Türkiye'ye gelen kaçakların sayısı da azalacak. Diğer taraftan vizeler kaldırıldığında birçok Türk turist, işadamı ve öğrenci de rahatça Avrupa'ya gelebilecek. Böylece Türk vatandaşları da Avrupa Birliği ile ilişkilerin somut ve iyi bir sonucunun olduğunu görecek" dedi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!