AB'ye giriş tarihimiz belli oldu

TAVAK Başkanı Prof. Faruk Şen, Portekiz ve Yunanistan gibi zayıf halkaların ayrılacağı AB'ye Türkiye'nin 2021'de tam üye olacağını söyledi. Şen, Almanya Başbakanı Merkel'in 25 Şubat'taki Ankara ziyaretinde de konunun görüşüleceğini kaydetti.

AB'ye giriş tarihimiz belli oldu

TÜRK- Alman Bilim Araştırma Vakfı (TAVAK) Başkanı Prof. Dr. Faruk Şen, Almanya Başbakanı Angela Merkel'in Türkiye'nin AB'ye üyeliği konusunda verdiği sıcak mesajları değerlendirirken "Türkiye 2021'de tam üye olacak" dedi. Şen, "AB'den Portekiz, Yunanistan gibi zayıf halkalar ayrılacak. Almanya, AB'nin geleceği açısından Türkiye'yi istiyor. Türkiye'nin AB'ye giriş tarihi 2021 olarak belirlendi. 25 Şubat'ta Merkel'in Türkiye ziyaretine bu konuyu konuşacaklar" dedi. Türkiye'nin AB üyeliğine karşı Almanya'dan gelen çatlak seslerin değişmesinde Türkiye'nin ekonomik istikrarının etkili olduğunu söyleyen Şen, "Başbakan Merkel de son günlerde yumuşama var. En büyük nedeni, Türkiye'deki gelişmeyi görmesi. Türkiye'de 4 binin üzerinde Alman şirketi var" dedi.


Çekirdek üyelerden biri olur

Merkel'in Eylül'deki Alman seçimleri öncesi ciddi bir söylem değişimine girmeyeceğini kaydeden Şen, şunları söyledi: "Merkel'in söylemini okuyunca ortaya şu çıkıyor; bizim gibi büyük ülkeler AB'nin 7 yıllık finans dönemlerinde üye olabilir. Türkiye'nin en erken üyeliği, 2014'te olabilirdi. 2014 ile 2020 yılları arasındaki AB bütçesine bakınca 160 milyar Euro'luk bütçe, Türkiye'yi kaldıramaz. Kaldı ki, Türkiye bu dönemde üye olsa idi, AB fonları için vereceği para da alacağı yardımdan fazla olacaktı. Çünkü Türkiye'nin büyüme hızı AB ülkelerinden büyük olduğu için fonlara en fazla parayı biz verecektik. Hem siyasi durum hem de Euro'nun durumuna bakınca Türkiye'nin üye olacağı tarih 2021 gibi görünüyor. Biz 2023 diyoruz ama en erken tarihimiz 2021'dir."

Üyeliği konuşmak için geliyor

Almanya Başbakanı Merkel'in 25 Şubat'taki Türkiye gezisinde PKK'nın değil AB'ye üyeliğin konuşulacağını söyleyen Farik Şen, "Merkel Türkiye'ye geldiği zaman konuşacak PKK meselesi kalmadı, o kozu Almanya'nın elinden aldık" dedi.

VAZGEÇİLMEZ OLDU

AB'nin yapısının değişeceğini, Türkiye'nin de istenen aktör olacağını ifade eden Prof. Dr. Faruk Şen, "AB kalır ise bunlar bizi 2021'de alacaklar. İlerde zaten AB'nin para politikasını çözmesi gerekiyor. Yarın öbür gün İngiltere'nin AB'den çıkacağını sanmıyorum. İngiltere zaten Schengen bölgesinde değil, Euro bölgesinde de değil. Türkiye'nin gelecekte üye olacağı AB'nin konumu bugünkünden değişik olabilir fakat her halükarda girmek Türkiye için önemlidir. AB için de Türkiye bu saatten sonra vazgeçilmez oldu"diye konuştu.

AVRUPA BİRLİĞİ, TÜRKİYE'Yİ BIRAKMAK İSTEMEZ

BAŞBAKAN Recep Tayyip Erdoğan'ın Şangay Beşlisi'ne Türkiye'nin dahil olabileceği yönündeki açıklamalarını değerlendiren Şen, şunları söyledi: "Türkiye ekonomisiyle, siyasi gücüyle Ortadoğu'nun en önemli ülkesi oldu. Türkiye'nin bu gücüyle sadece kendi bölgesinde de kalmasını beklemek doğru değil. O bakımdan Şangay Beşlisi'nin gündeme gelmesi sürpriz olmadı. Fakat Avrupa Birliği, bunca yıldan sonra ve Türkiye'nin önemi AB için daha da artmış iken bizi Şangay Beşlisi'ne katılacak şekilde bırakmaz. Bırakmak istemez. Bize AB'ye 'Allahaısmarladık' dedirtmemeye çalışır. Türkiye, gelişen bir ülke olduğu için Şangay Beşlisi'ni de gündeminde tutar ama Avrupa Birliği, Türkiye'yi kendisi almak ister, bırakmaz."

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!