Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

AB ülkeleri rekora doymuyor

Avrupa, son yıllarda süregelen ekonomik kriz nedeniyle, düşük ekonomik büyüme ve artan işsizlik sorunlarıyla mücadele ediyor.

AB ülkeleri rekora doymuyor

Özellikle sanayi devriminden beri üretim merkezlerinden olan Avrupa'da işsizlik, özellikle genç işsizlik rekor üstüne rekor kırıyor ve yeni istihdam yaratmakta ciddi sıkıntılar yaşıyor.

AA muhabirinin Avrupa İstatistik Kurumu (Eurostat) ve Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerinden yaptığı derlemeye göre, işsizlik oranı nisan ayında 17 üyeli Avro Bölgesi'nde yüzde 12,1, 27 üyeli Avrupa Birliği'nde (AB) yüzde 11, Türkiye'de ise yüzde 9,3 oranında gerçekleşti.

Genç işsizlik ise nisan ayında Avro Bölgesi'nde yüzde 24, AB'de yüzde 23,3 iken, Türkiye'de 17,5 seviyesinde kaldı.

YUNANİSTAN, İSPANYA VE HIRVATİSTAN'DA GENÇERİN YARIDAN FAZLASI İŞSİZ

Ülkeler bazında bakıldığında en yüksek genç işsizliğin yüzde 59,2 ile Yunanistan'da olduğu görülüyor. Küresel ekonomik krizin odağındaki İspanya'da genç işsizlik oranı yüzde 56,2 seviyelerinde bulunurken, Avrupa'nın en yeni üyesi Hırvatistan'da genç işsizlik yüzde 52,1 seviyesinde.

Genç işsizlik, nisanda Portekiz'de yüzde 42,3, İtalya'da yüzde 39,9, Slovakya'da yüzde 34,1'le dikkat çekiyor .

Avrupa'da genç işsizliğin en düşük olduğu ülkeler ise yüzde 7,6'yla Almanya, yüzde 8,2'yle Avusturya, yüzde 10,6'yla Hollanda.

Türkiye, nisan ayı itibariyle yüzde 9,3 olarak gerçekleşen işsizlik oranı ile 14 AB üyesini, yüzde 17,5 oranındaki genç işsizlikte de 22 Birlik üyesini geride bıraktı.

 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!