AB, Ukrayna'ya desteğini sürdürecek

Avrupa Birliği (AB) Dışişleri ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, AB'nin Ukrayna'nın toprak bütünlüğüne desteğini sürdüreceğini bildirdi.

AB, Ukrayna'ya desteğini sürdürecek

AB Yüksek Komiseri Mogherini'nin ofisinden yapılan yazılı açıklamaya  göre, Mogherini, Ukrayna Başbakanı Vladimir Groysman ile Brüksel'de bir araya  geldi. Basına kapalı gerçekleşen görüşmede, ikili ilişkiler, Ukrayna'da düşürülen Malezyauçağı ve Minsk Anlaşması ele alındı.

Görüşmede Mogherini, Ukrayna'nın AB'nin gündeminde önemli bir yer  tuttuğunun altını çizdi.

Birliğin 2014'te Ukrayna'da düşürülen Malezya Havayollarına ait uçağa  ilişkin soruşturma yürüten Uluslararası Ortak Soruşturma Ekibi'ne (JIT) tam  destek verdiğine dikkati çeken Mogherini, AB'nin Minsk Anlaşması'nın tam olarak  uygulanmasını istediği, Ukrayna'nın toprak bütünlüğü ve egemenliğine tam destek  vermeyi, Kırım ile Sevastopol'un yasa dışı ilhakını tanımamayı sürdüreceğini  vurguladı.

Görüşmede, AB-Ukrayna arasındaki iş birliği konularını ele alan ikili  ayrıca 9Temmuz'da Brüksel'de düzenlenecek AB-Ukrayna Zirvesi'ne ilişkin hazırlıkları da değerlendirdi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!