AB mahkemesinden cinsiyetçi AP üyesi hakkında karar

Avrupa Adalet Divanı, Avrupa Parlamentosunun Polonyalı üyesi Janusz Korwin-Mikke'ye verdiği cezanın iptal edilmesini istedi.

AB mahkemesinden cinsiyetçi AP üyesi hakkında karar

Avrupa Adalet Divanı, Avrupa Parlamentosunun (AP) geçen  yıl kadınlar hakkındaki tartışmalı açıklamaları nedeniyle ceza verdiği Polonyalı  üye Janusz Korwin-Mikke hakkındaki cezanın kaldırılmasını istedi. 

Avrupa Adalet Divanı, Korwin-Mikke'nin geçen sene kadınlara yönelik,  "Elbette ki kadınlar erkeklerden daha az kazanmalı. Çünkü onlar, daha zayıf, daha  küçük, daha az zeki ve daha az kazanmalı" ifadesinin şaşırtıcı olduğunu ancak  parlamentonun oturumunun seyrine zarar vermediğini ve bu nedenle AP tarafından  verilen cezanın iptal edilmesi gerektiğine hükmetti.

Mahkeme, AP üyesinin görevini icra ettiğini belirterek, kendisine  yönelik cezanın hukuki olmadığı kararına vardı.

Cinsiyetçi açıklamalar nedeniyle geçen yıl Korwin-Mikke hakkında  soruşturma başlatan AP Genel Kurulu, Korwin-Mikke'nin AP üyeliği sıfatını  kullanmasına bir yıl yasak getirmiş, 10 gün boyunca parlamentodaki tüm  faaliyetlerden el çektirilmesine ve bir ay süreyle maaşı dışında AP'den aldığı  gelirlerine el koyulmasına karar vermişti.

AP Başkanı'ndan sert tepki

Korwin-Mikke hakkında soruşturmayı başlatan AP Başkanı Antonio Tajani,  mahkeme kararına sert tepki verdi.

Konuya ilişkin yazılı açıklama yapan Tajani, "Her zaman mahkeme  kararlarına saygı duyarım. Ancak AP üyesi Korwin-Mikke hakkında verilen karara  anlam veremiyorum. Toplumumuzun birlikte yaşamasını sağlayan temel değerler  tartışmaya açık değildir." ifadesini kullandı.

Aşırı sağcı ve bağımsız AP üyesi Korwin-Mikke, daha önce Afrikalılar  için de birçok kez "zenci" ifadesini kullanarak tepki çekmişti.

Korwin-Mikke'ye verilen ceza, AP tarihinde ilk olma özelliği taşıyor.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!