Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

"AB ile Serbest Ticaret Anlaşması yapalım''

Bakan Çağlayan, AB'nin Türkiye'yi müzakere süreçleri dışında tutmasını eleştirerek ''AB bu samimiyetsiz tavrına devam edecekse, o zaman AB ile Serbest Ticaret Anlaşması yapalım'' dedi.

''AB ile Serbest Ticaret Anlaşması yapalım''

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan,TUSKON tarafından düzenlenen Türkiye-Kamerun Ticaret ve Yatırım Forumu'nda gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu'nun (PPK) faiz koridoruna ilişkin kendisinin bir kaç ay önce uyarıda bulunduğunu hatırlatan Çağlayan, gelinen seviyenin önemli olduğunu vurguladı.

Koridorun üst seviyesindeki azalmanın, bilhassa bankaların kredi faiz oranlarını aşağı çekici etki yaratacağını dile getiren Çağlayan, ''Bu anlamda olumlu buluyorum. Bankaların kredi faizlerini aşağı çekmesi, krediler konusunda artan endişeleri ortadan kaldıracak ve yatırımcının yatırım yapmak konusundaki finansman ihtiyacında önemli bir unsur olacak. Keşke bunu daha önce yapabilseydik, keşke daha önce bugünkü gibi cesur davranabilseydik'' diye konuştu.

Rekabet Kurulu'nun bankalara yönelik 'rekabet' cezası

Çağlayan, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'nun, bankaların artan 1 maliyetlerini, karşıya 5 olarak yansıttıklarına ilişkin sözlerine bankaların verdiği cevabın hatırlatılması üzerine ise şu değerlendirmede bulundu:

''Türkiye'de bankaların kredi faizinin yüksekte olduğunu herkes söylüyor. Bankalar tabi bir şekilde kendilerini savunacaklar. Amaçları kar etmek, ama bu konuda bazen kantarın topuzu kaçabiliyor. Bazen insaf unsuru elden gidebiliyor. Geçmişte bankaların faiz uygulamasıyla ilgili bir takım değerlendirmelerde bulunan biri olarak, buradan bankaları biraz daha insaflı olmaya davet ediyorum.
Bu konuda bankalarımızın şu an Rekabet Kurulu'nda bir dosyaları mevcut. Bununla ilgili hukuki süreç sanırım başladı. Rekabet Kurulu, kişi ve kuruluşların hakim durumu kötüye kullanması durumunda ortaya çıkar. Rekabet Kurulu bunun için kuruldu, saksı yetiştirmek için kurulmadı. Rekabet Kurulu bankalara, hiç davranmadığı kadar insaflı davrandı. Keşke bankalar da Rekabet Kurulu'nun kendisine davrandığı gibi, kredi alanlara aynı insafı gösterebilse.''

Mutlak surette Gümrük Birliği'nin revize edilmesini istiyoruz

AB'nin Serbest Ticaret Anlaşması yaptıktan sonra, Türkiye'nin müzakere talep eden taraf olduğu için zaten olaya mağlup başladığına işaret eden Çağlayan, sözlerini şöyle tamamladı:

''Talep eden taraf olduğumuz için, karşı taraf bizden çok daha farklı tavizler isteyebiliyor. Bizim talebimiz, mutlak surette Gümrük Birliği'nin revize edilmesidir. AB ile Gümrük Birliği Anlaşması tamamen Türkiye'nin aleyhine işlemeye başlamıştır. Böyle bir ortamda, o zaman Serbest Ticaret Anlaşması'na geçiş Türkiye'nin daha büyük menfaatine olacaktır.
Eğer AB bu samimiyetsiz tavrına devam edecekse, Türkiye'yi sürecin dışında bırakmaya devam edecekse, o zaman Serbest Ticaret Anlaşması yapalım, zaten sanayi ürünlerimizi karşılıklı sıfırlamışız, hiç olmazsa AB'nin Türkiye'ye Gümrük Birliği'nden dolayı yüklemiş olduğu mevzuat ve diğer mükellefiyetleri ortadan kaldıralım. Böyle bir çağrıyı sizler vasıtasıyla yapmak istiyorum.''

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!