AB'den Putin'in en yakınına yaptırım!

Avrupa Adalet Divanı, Rusya lideri Putin'e yakınlığıyla bilinen iş adamı Rotenberg'in malvarlığının dondurulması kararını onayladı.

AB'den Putin'in en yakınına yaptırım!

Avrupa Adalet Divanı, Rus iş adamı Arkady Rotenberg  hakkında verilen malvarlığının dondurulması kararına onay verdi. Rusya lideri  Vladimir Putin'in yakın arkadaşı olarak bilinen iş adamına verilen bu ceza,  Rotenberg'in Kırım'daki faaliyetleri gerekçe gösterilerek kararlaştırıldı. 

Merkezi Lüksemburg'da bulunan ve Avrupa Birliğinin (AB) yargı organı  olan Avrupa Adalet Divanı, Rus iş adamı Rotenberg'e Rusya tarafından Kırım'ın  ilhak edilmesi sürecinde oynadığı rol, Rus lider Putin'in etkisiyle birçok  ihaleyi kazanması ve Kırım Tatar bölgesinde yaşayan çocuklara "Rus oldukları  propagandası yapan" bir yayınevinin sahibi oluşu nedeniyle mal varlığını dondurma  kararı verdi.

Rotenberg'in adı, 2014 yılında AB Konseyince ilan edilen Birliğe  seyahat yasağı getirilen ve mal varlıkları dondurulanlar listesinde yer alıyordu.

Mahkeme, Rotenberg'e 2014-2015 yıllarına dair verilen bu cezaları  delil yetersizliğinden iptal etti. Buna karşın, Rotenberg'in 2015-2016 yıllarında  Rusya'nın Kırım'daki işgal faaliyetlerinde rolü olduğunun kesinleştiği  belirtilerek seyahat yasağı ve mal varlıklarının dondurulması karara bağlandı.

Lüksemburg basını, Rotenberg'in mal varlığının büyük bölümünün bir  Lüksemburg bankasında olduğunu iddia ediyor. Karara iki ay içinde itiraz etme  hakkı bulunan Rotenberg, iptal edilen 2014-2015 yıllarına dair yasak ve mal  varlığı dondurma kararı hakkında da tazminat talep edebilecek.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!