AB'den nükleer resti: Bağlı kalacağız

Avrupa Birliği (AB) Dışişleri ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, ABD'nin aldığı İran'la nükleer anlaşmadan çekilme kararının ardından Avrupa'nın pozisyonuna ilişkin, "Avrupalılar olarak, bu anlaşmayı yerinde tutmaya devam edeceğiz. Bölgemizin güvenliği için anlaşma çerçevesindeki bütün taahhütlerimizi yerine getireceğiz ve diğer taraflara da kendi taahhütlerini yerine getirmeye devam etmeleri için yardım edeceğiz." dedi.

AB'den nükleer resti: Bağlı kalacağız

İtalya'nın Floransa kentinde Avrupa Üniversite Enstitüsü tarafından Vecchio Sarayı'nda düzenlenen "Birlik Ülkeleri: Avrupa'da Dayanışma" konferansında konuşan Mogherini, dünyanın kaos, yayılan krizler, ihtilaflar ve meydan okumalara sahne olduğunu belirtti.

Gerginlikleri zapt etmek ve tıpkı İran'la nükleer anlaşma konusunda yapmakta kararlı oldukları gibi çalışan mekanizmaları korumak konusunda akılcılık, sakinlik, öngörülebilirlik, saygı ve diyaloğun en çok ihtiyaç duyulan şeyler olduğunu ifade eden Mogherini, şunları söyledi:

"Bağırma, aşağılama, zorbalık ve sistematik olarak yok etmenin mevcut olduğu günümüz dünyasında, değişime ihtiyacımız var. Değişimin sırrı da enerjimizi eskiyi yok etmeye değil yeniyi inşa etmeye harcamaktan geçiyor. Bu yok etme dürtüsü bizi iyi bir yere götürmüyor, yüzleşmek zorunda olduğumuz sorunlardan birini bile çözmüyor. Aksine, ihtilaflara yenilerini ekliyor. Gerçekten çıkar yol sağlayan şey, kazan-kazan çözümleri inşa edebilmek için sabırlı, saygılı, mantıklı ve alçakgönüllü şekilde anlaşma sanatı."

Ortak sorunlara ortak çözümler gerektiğinin altını çizen Mogherini, meydan okuma tavrının iş birliğine dönüşmesi için de güçlü bir AB'ye ihtiyaç olduğunu kaydetti.

Geçen sene AB'nin 60. kuruluş yıldönümünde üye ülkelerin kendi ulusal çıkarları birlikten geçtiği için taahhütlerini yinelediğini anımsatan Mogherini, birliğin ortak güvenlik ve savunma alanlarında da önemli gelişmeler kaydettiğini belirtti. Mogherini, bu sebeple de gelecek AB bütçesinin bir kısmını savunma alanına ayırmak istediklerini söyledi.

Üye ülkelerin ortak projelere katılma, birlik ve bütçe sağlama, ulusal karar alma süreçlerini hızlandırma ve bilgi paylaşımı taahhüdünde bulunduğunu vurgulayan Mogherini, "Bugün çok geniş perspektifte güvenlik meseleleriyle karşı karşıyayız. Sadece hep birlikte, vatandaşlarımızı korumak ve barışı inşa etmek için ihtiyacımız olan kapasiteye ulaşabiliriz." diye

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!