AB'den Libya'ya 7 milyon avroluk ek destek

Avrupa Birliği (AB), Libya'da İstikrarı Sağlama Fonu'na 7 milyon avro ilave destek sağlayacak.

AB'den Libya'ya 7 milyon avroluk ek destek

Birleşmiş Milletler (BM) tarafından yaklaşık iki yıl önce Ulusal  Mutabakat Hükümetine (UMH) destek için kurulan Libya'da İstikrarı Sağlama  Fonu'nun yedinci toplantısı, Libya Planlama Bakanı Et-Tahir el-Cuheymi  başkanlığında Trablus'ta yapıldı.

Libya'daki Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) Daimi  Temsilcisi Maria Luiza Ribeiro Viotti tarafından yönetilen toplantıya çok sayıda  büyükelçi ve uluslararası kuruluş temsilcisi katıldı.

AB Libya Delegasyonu Başkanı Bettina Muscheidt, toplantıdaki  konuşmasında, AB'nin Libya İstikrar Fonu'na 7 milyon avro ilave destek  aktaracağını ifade etti.

Bakan Cuheymi ise bu toplantıyla, Libya halkının günlük yaşantısının  iyileştirilmesi için UMH ile belediyelere maksimum desteğin sağlanması konusunda  yaşanan zorluklarla örnek uygulamaların belirlenmesinin yanı sıra fonun sağladığı  başarıların değerlendirilmesinin hedeflendiğini anlattı.

Maria Luiza Ribeiro Viotti  da fonun, 2016'dan bu yana Beni Velid,  Bingazi, Kikla, Sebha, Sirte, Trablus ve Ubari'de 285 projeyi uygulamaya  koyduğunu ifade ederek, söz konusu projelerin, elektrik şebekesi, altyapı,  hastane ve okulları kapsadığı bilgisini verdi.

AB, Nisan 2017'de Libya İstikrar Fonu'na 5 milyon avro yardımda  bulunmuştu.

BM, Nisan 2016'da UMH'ye destek için "Libya İstikrar Fonu" ismiyle bir  projenin başlatıldığını duyurmuştu. Fonun kuruluşundan bir yıl sonra 12  uluslararası bağışçının desteğiyle 32 milyon dolardan fazla yardım toplandığı  ifade edilmişti.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!